STOLTENBERG PODPORUJE ZVÝŠENIE VÝDAVKOV NA OBRANU NAD DVE PERCENTÁ HDP

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu povedal, že členské krajiny aliancie čoskoro zvýšia výdavky na obranu nad súčasnú úroveň aspoň dve percentá hrubého domáceho produktu. Členské krajiny NATO zároveň vyzval, aby posilnili svoju podporu Kyjevu aj prostredníctvom dodania bojových tankov. 

Foto siTA/AP
Dátum 25.01.2023

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu povedal, že členské krajiny aliancie čoskoro zvýšia výdavky na obranu nad súčasnú úroveň aspoň dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP). TASR správu prevzala z agentúry DPA a webovej stránky denníka Die Welt.

Stoltenberg podľa svojich slov na júlovom summite NATO očakáva stanovenie nového cieľa rozpočtových výdavkov na obranu. Pripomenul, že súčasný cieľ (dve percentá HDP) bol prijatý v roku 2014 na obdobie desať rokov. "Preto ho teraz musíme aktualizovať," uviedol. Členské krajiny NATO zároveň vyzval, aby posilnili svoju podporu Kyjevu aj prostredníctvom dodania bojových tankov, píše Die Welt. 

Stoltenberg takisto pripomenul špeciálny fond nemeckej vlády pre armádu vo výške 100 miliárd eur. Je určený na prezbrojenie armády a modernizáciu jej zastaraného vybavenia, pričom nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz jeho vznik oznámil tri dni po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Cieľom je investovať viac do bezpečnosti krajiny a chrániť slobodu a demokraciu. Nemecko patrí medzi členské krajiny NATO, ktoré súčasný dvojpercentný cieľ výdavkov na obranu nespĺňajú, píše DPA.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.