STOLTENBERG: SPOLUPRÁCA ČÍNY S RUSKOM PREDSTAVUJE HROZBU PRE SPOJENCOV NATO

Podľa generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Jensa Stoltenberga NATO nepovažuje Čínu za protivníka, ani sa nesnaží o konfrontáciu s Pekingom. Aliancia bude s Čínou naďalej spolupracovať v oblastiach spoločného záujmu, ako je napríklad zmena klímy.

Foto SITA/AP
Dátum 01.02.2023

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas návštevy Japonska uviedol, že rastúca asertivita Číny a jej spolupráca s Ruskom predstavuje hrozbu nielen pre Áziu, ale aj pre Európu. Podľa agentúry AP Stoltenberg v príhovore k poslucháčom na univerzite Keio v Tokiu pripomenul, že Čína zvyšuje investície do jadrových zbraní a rakiet dlhého doletu, no bez toho, aby zabezpečila transparentnosť alebo sa zapojila do zmysluplného dialógu o kontrole zbrojenia.

Súbežne s tým Peking podľa neho stupňuje tlak proti svojim susedom a hrozby Taiwanu, ktorý považuje za súčasť svojho územia. Tento vývoj podľa Stoltenberga ukazuje, že Čína predstavuje výzvu aj pre spojencov NATO. „Bezpečnosť nie je regionálna, ale globálna,“ zdôraznil šéf NATO v príhovore k študentom tokijskej univerzity.

Podľa Stoltenberga NATO nepovažuje Čínu za protivníka, ani sa nesnaží o konfrontáciu s Pekingom. Aliancia bude s Čínou naďalej spolupracovať v oblastiach spoločného záujmu, ako je napríklad zmena klímy. „NATO sa musí uistiť, že má priateľov. Je dôležité užšie spolupracovať s našimi partnermi v indopacifickej oblasti,“ uviedol Stoltenberg. Okrem Japonska NATO posilňuje „praktickú spoluprácu“ aj s Austráliou, Novým Zélandom a Južnou Kóreou, a to najmä v oblasti námornej a kybernetickej. Ďalej zintenzívňuje účasť ich lídrov a ministrov na zasadnutiach NATO.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.