STOPKA LAMPE

Keď obchodný reťazec Tesco minulý mesiac schytal rekordnú pokutu milión eur za predaj zhnitého ovocia, mohol na post manažéra angažovať vychýreného moderátora RTVS Štefana Hríba.

Foto  TASR/Štefan Puškáš
Dátum 09.02.2015

Ten verejnoprávnej rádio-televízii vyrobil pokutu „len“ 50-tisíc eur, ktorú Rada pre vysielanie a retransmisiu pred tromi rokmi udelila za jednostrannú obhajobu vrahov študentky Ľudmily Cervanovej v relácii Pod lampou. Oproti skazeným potravinám v predajniach však Hríb roky ponúkal divákom priam toxický odpad.

Na mediálnom poli sa sám stal rekordérom pri vyrábaní pokút pre RTVS, ktorej za Lampu hrozí ďalší postih, pre zmenu úhrada nemajetkovej ujmy na ochranu osobnosti verejnosti zatiaľ neznámeho žalobcu vo výške 150-tisíc eur. Aj to primalo generálneho riaditeľa vysielacej inštitúcie Václava Miku k najvlasteneckejšiemu počinu počas jeho kariéry – reláciu Pod lampou v januári nadobro zrušil.

KAT MIKA

„Václav Mika definitívne pochoval a zabil Lampu v RTVS,“ vzkypel spravodlivým hnevom v reakcii Hríb. Nečudo, veď motívom tejto brutálnej vraždy bola taká maličkosť ako strata dôvery RTVS k dodávateľovi relácie – Hríbovmu vydavateľstvu W PRESS, ktoré si na obrazovkách štátneho média „riešilo vlastné obchodné aktivity“. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku vedenia televízie, „W PRESS nemôže byť dôveryhodným zmluvným partnerom RTVS, a to nielen z dôvodov marketingových a obchodných aktivít vydavateľstva, na ktoré využíva formát Pod lampou, ale najmä v súvislosti so zodpovednosťou RTVS a jej hospodárením s verejnými zdrojmi“.

Je príznačné, že Mikovi pritom neprekážal samotný obsah vysielania, neprestajné protislovenské štvanie a výber hostí lampášovej diskusnej relácie. Roky tu prezentovali názory asi také pluralitné a objektívne ako Rádio Tirana počas komunistickej vlády albánskeho maoistu Envera Hoxhu. Aj keď z úplne iných dôvodov, Hríb ostane napokon vytrhnutý zo svojho hyperdemokratického podhubia a nakrájaný na mediálne sušenie, aspoň v televíznom vysielaní.

 

TRPITEĽ KŇAŽKO

Ešte predtým by si však z jeho šťavnatej huby rád odkrojil na praženicu na demokratickej cibuľke notorický volebný prepadák Milan Kňažko. Tohto ctiteľa slobody slova pobúril blog, ktorý sa na jeseň objavil na webovej stránke W PRESS-u. Redaktori Hríbovho .týždňa tu Kňažka označili za bieleho koňa veľkopodnikateľa Ivana Kmotríka, čím jeho meno utrpelo natoľko, že ako bolestné žiada ľudových 100-tisíc eur za nemajetkovú ujmu.

„Nemyslím si, že je to veľa za poškodenie cti podpásovou aktivitou v predvolebnej kampani,“ tvrdí Kňažko. To určite nie, veď čo-to stáli aj bilbordy, ktorými zbytočne oblepil Slovensko i Bratislavu v prehratých prezidentských aj komunálnych voľbách.

Kto iný ako demokratická tlač by to mal teraz refundovať? Hríb je proti: „Dlho som si myslel, že podobné žaloby a sumy sú doménou ľudí harabinovského strihu,“ posťažoval sa na Kňažkovu adresu.

O strihu na jeho konte teraz rozhodne súd, kým odstrihnutá lampa ostáva zhasnutá. Ale buďme optimisti: už sme tu mali Lampu, Bez lampy i Pod lampou. Z protislovenského podhubia, hojne hnojeného strážnymi psami demokracie, môže Hríb vyhupnúť spod príklopu ďalšieho televízneho či rozhlasového kanála a rozžiariť ďalšiu Lampu. Sledujme verejné osvetlenie!

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.