STOPKA: MATOVIČ A ZMEKO SPÁCHALI HANEBNÝ SKUTOK

Marián Vitkovič: Očakávam – pri predpokladanom vývoji a postupnom, či už efektívnom alebo zúfalo spontánnom ukončovaní rôznych lockdownov, masívne počty občanov Slovenska nekoordinovane v uliciach s typicky balkánskymi protestnými transparentmi: „EÚ, ste slepí?“ či „EÚ, nevidíš to?!?“

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 29.10.2020

Úradujúci predseda vlády Igor Matovič v priamom prenose urazil a ponížil prezidentku SR a hlavnú veliteľku Ozbrojených síl SR, keď sa rozhodol prisvojiť si jej právomoci a bez jej vedomia chcel nasadiť vojsko na celoplošné testovanie Slovákov. Prítomný náčelník GŠ gen. Daniel Zmeko takúto urážku hlavnej veliteľky OS SR ignoroval a svoju priamu nadriadenú, ktorá vymenúva generálov OS SR, ani náznakom nebránil. Ako to majú chápať a brať vojaci všetkých hodností bez ohľadu na pohlavie v našich ozbrojených silách i v zálohe?

Marián Vitkovič
slovenský makroekonóm

Nakoľko už v podstate nemáme ľudovú armádu – teda všeobecnú brannú povinnosť, ktorá zvykla byť v minulosti v reálnych ľudových demokraciách systematickou potenciálnou zábranou zneužívania politickej moci akoukoľvek (volebnou) menšinou pri vláde – táto otázka je do istej miery len okrajová. Ak si ešte občania Slovenskej republiky neráčili všimnúť, v podstate sa nachádzame už v dosť pokročilom štádiu rozkladu právneho štátu – napr. odsúhlasené plošné odvolávanie/pozbavovanie funkcie sudcov nad 65 rokov je niečo, čo by ešte nedávno, ako napríklad v prípade Poľska, vyvolalo masívne protestné reakcie a demarše Európskej únie a jej jednotlivých inštitúcií. A teraz? Nič sa akože nedeje... Očakávam – pri predpokladanom vývoji a postupnom, či už efektívnom alebo zúfalo spontánnom ukončovaní rôznych lockdownov, masívne počty občanov Slovenska nekoordinovane v uliciach s typicky bulharskými/balkánskymi protestnými transparentmi: „EÚ, ste slepí?“ či „EÚ, nevidíš to?!?“

Roman Stopka
predseda strany Práca slovenského národa (PSN)

Kultivovaný človek sa líši od barbara aj formou svojho vyjadrovania. Aj keď je tu ľudský rozmer zrejmý, nejde ani tak o urážku človeka ako o zneváženie funkcie prezidenta SR, vrchného veliteľa OS SR. To je rozbíjanie autority samotného štátu v priamom prenose. O to horšie, že slová vyriekol v prítomnosti NGŠ. Preto sa vina vzťahuje na oboch menovaných. Základným symbolom vojaka a jeho prvým vzťahom k SR je prísaha a v nej vyjadrené čestné sľuby. Mravným záväzkom vzťahu medzi veliteľom a vojakom je vzájomná povinnosť ochrany. Ale to sú hodnoty pre modráčika neznáme. Keď predstaviteľ SR žiada prísahou až životy vojakov, nemá veru právo urážať ich, ani prostredníctvom veliteľov. Vojsko predsa nie je banda. Obaja menovaní spáchali hanebný skutok a ja ako bývalý vojak viem, že vojaci im to nezabudnú. Kompetentní tvorcovia (nie nositelia) štátnej moci, teda ak v SR ešte na výkonných postoch nejakí sú, by už konečne mali vyhodnotiť, kam sa dostanú ozbrojené sily, na ktorých čele stojí individualita správajúca sa ešte aj pred verejnosťou ako beznázorová vlečka, ignorujúca či neschopná uvedomiť si vlastné záväzky a také základné symboly vojaka, ako je prísaha, česť, veliteľ. Načo je nám premiér, ktorý svojimi výrokmi znevažuje autoritu štátnych štruktúr vrátane tej vlastnej, a pochybnými opatreniami znemožňuje občanovi republiky živiť sa poctivou prácou! Vojak má brániť a chrániť svoju republiku. Otázka však je, kto ochráni vojaka pred svojvôľou voleného dešperáta. Lenže odvolať jedného a ponechať vo funkcii druhého by bola tá najväčšia chyba, akej sa môže štát na sebe dopustiť.

Norbert Kelecsényi
slovenský sochár a výtvarník

Ako ďalšiu destabilizáciu štátu a pokus o prevzatie moci. Keďže diktátor z Trnavy vyslovil obdiv k veľkosti členskej základne NSDAP, tak sa pravdepodobne inšpiroval udalosťou spred 86 rokov a chcel tak ako ten „fúzkatý kancelár“ mať vo svojich rukách neobmedzenú moc a tým aj armádu SR. Veď už len skoršie informovanie „frau Merkel“ pred našou hlavou štátu tomu nasvedčuje. To, že sa generál Daniel Zmeko zachoval ignorantsky k prezidentke, by malo asi naznačiť ostatným nižšie postaveným vojakom, ku komu majú vzhliadať.


Jana Vaľová
predsedníčka Únie žien Slovenska, poslankyňa NR SR (Smer-SD)

Vtáka poznáš po perí, človeka po reči. Toto príslovie krásne vystihuje aj prípad nášho premiéra. Môže sa pretvarovať viac alebo menej úspešne ako štátnik, ale keď otvorí ústa, tak z neho podvedome vykĺzne smutná realita. Mám hlbokú úctu k našim ozbrojeným silám a mám hlbokú úctu k ľuďom, ktorí sú pripravení nasadiť svoj život v mene vlasti. Najvyšším veliteľom ozbrojených síl je prezidentka, či sa to niekomu páči, alebo nie. Môžeme mať názor na osobu akýchkoľvek, no stále je to funkcia, ku ktorej treba zachovať úctu, a vo vojsku aj v rámci subordinácie rešpektovať vyššiu šaržu. Je nevkusné a nehodné premiéra, aby v takto významnom nasadení ozbrojených síl, aké nemá obdobu v histórii samostatnosti, nemal ani toľko slušnosti, že by ju informoval aspoň telefonicky. Je poburujúce, že sa pochválil predstaviteľke cudzieho štátu bez ohľadu na to, aké dobré vzťahy s ním máme. Premiér riadi tento štát systémom pokus – omyl. Áno, toto právo mu prvých sto dní nikto neupieral, ale takto sa riadiť štát dlhodobo jednoducho nedá. Rozhodnutia v štáte nie sú svojvôľou jednej osoby, ale rešpektovanie partnerov, či už tých vládnych, alebo aj opozičných. Pre mňa je veľkým nepochopením, prečo nezasiahol pán generál. Dúfam, že to nie je práve tým, že najvyššou veliteľkou je žena a ešte stále sú mnohí muži, ktorým nie je po vôli emancipácia žien.

 


 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.