STRANA PRÁCE MÔŽE POHODLNE VLÁDNUŤ SAMA

Premiérka Ardernová s jej Stranou práce chce novú vládu sformovať do troch týždňov. Ardernová nespresnila, či bude jej stredoľavá strana vládnuť sama alebo vytvorí koalíciu.

Foto SITA/AP
Dátum 18.10.2020

WELLINGTON 18. októbra (TASR/extraplus.sk) - Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová po historickom úspechu svojej strany Strana práce v sobotňajších parlamentných voľbách v nedeľu vyhlásila, že novú vláda sformuje do troch týždňov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ardernová nespresnila, či bude jej stredoľavá strana vládnuť sama alebo vytvorí koalíciu. Strana práce sa stala prvou stranou v krajine od roku 1996, keď Nový Zéland prijal pomerný volebný systém, ktorá môže vládnuť sama. "Aj keď to potrvá ešte tri týždne, pokým budeme mať konečný výsledok, moje očakávania sú, že na vytvorení vlády budeme pracovať v rámci tohto časového rámca," povedala Ardernová na tlačovej konferencii.

Roman Stopka, predseda PSN

 

„Na Slovensku médiá často poctivú prácu a jej oslavu dehonestujú. Jednoznačné víťazstvo Strany práce na Novom Zélande však potvrdzuje význam slova práca, ktorou sa zatiaľ stále živí väčšina obyvateľov tejto planéty. Na Slovensku pôsobí politická strana s názvom Práca slovenského národa (PSN), ktorá má vo svojom programe pevne zakotvené hodnoty spájajúce sa práve s poctivo pracujúcimi ľuďmi. A práve pri tejto príležitosti možno len zablahoželať predstaviteľom Strany práce na Novom Zélande k ich rekordnému víťazstvu“, uviedol predseda PSN Roman Stopka.

 

Zdroj: www.psn.sk

"Gratulujem k výsledku, ktorý je, podľa mňa, pre Stranu práce výborný. Bola to ťažká kampaň," povedala šéfka Národnej strany Nového Zélandu Judith Collinsová, ktorej strana získala 26,8 percenta hlasov, teda 35 kresiel, čo je jej najhorší výsledok za ostatných skoro 20 rokov. Do parlamentu sa dostanú aj strana ACT New Zealand so ziskom ôsmich percent a Strana zelených so 7,6 percentami hlasov. Protiprisťahovalecké zoskupenie Nový Zéland na prvom mieste (NZF) volilo len 2,7 percenta voličov, takže stratilo všetkých deväť kresiel, ktoré si vybojovalo v predchádzajúcich voľbách a zostane mimo parlamentu.

Jacinde Ardernovej k víťazstvu gratulovali okrem iných aj tibetský dalajláma, britský premiér Boris Johnson, britská tieňová ministerka vnútra Lisa Nandyová, šéf britských labouristov Keir Starmer a londýnsky starosta Sadiq Khan.

Strana práce získala podporu 49,1 percenta voličských hlasov, čo predstavuje 64 zo 120 kresiel v novozélandskom jednokomorovom parlamente. Posledné tri roky tvorila strana vládnucu koalíciu so Stranou zelených a nacionalistickou stranou Nový Zéland na prvom mieste (NZF). Hoci už Ardernovej strana nemusí vstúpiť do ďalšej koalície, ako poznamenáva Reuters, koaličné vlády sú na Novom Zélande bežnou formou vlády. "Bola som tvorkyňou konsenzu, ale musím pracovať aj s mandátom, ktorý Strana práce dostala," poznamenala v tejto súvislosti Ardernová.

"(Strane) zelených som povedala, že s nimi bude rokovať budúci týždeň," uviedla. "V tomto momente nechcem robiť žiadne závery," dodala. Zelení získali vo voľbách 7,6 percenta hlasov, avšak protiprisťahovalecká NZF vicepremiéra Winstona Petersa sa do parlamentu nedostala - získala len 2,7 percenta hlasov a stratila tak všetkých deväť kresiel, ktoré si vybojovala v predchádzajúcich voľbách.

Hlavná opozičná Národná strana Nového Zélandu Judith Collinsovej utrpela vo voľbách porážku, keď získala 26,8 percenta hlasov, teda 35 kresiel, čo je jej najhorší výsledok za ostatných takmer 20 rokov.

Voliči sa tak postavili za progresívnu a demokratickú vládu Ardernovej, ktorá sa zasadzuje za práva žien, sociálnu spravodlivosť či multilateralizmus. Novozélanďania takisto ocenili jej vedúcu pozíciu čo sa týka úspešného zvládnutia pandémie nového koronavírusu v krajine. Na Novom Zélande zaznamenali totiž od vypuknutia nákazy len 25 úmrtí na ochorenie COVID-19 a zhruba 1500 infikovaných.


      

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.