STRANA SAS PODPORUJE ODLUKU CIRKVI OD ŠTÁTU

Sloboda a Solidarita považuje sčítanie obyvateľstva za dobrú príležitosť na postupnú odluku cirkvi od štátu. Pri sčítaní obyvateľstva sa môžu ľudia prihlásiť k voľbe ,,bez vyznania" alebo k ,,inému vyznaniu", čo môže postupne znížiť celkový objem financií pre cirkev. 

Foto TASR
Dátum 15.02.2021

Sloboda a Solidarita (SaS) považuje sčítanie obyvateľstva za dobrú príležitosť na postupnú odluku cirkvi od štátu. V tlačovej správe o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

„Sčítanie obyvateľstva umožňuje všetkým, aj veriacim, prihlásiť sa k voľbe ‚bez vyznania' alebo k ‚inému vyznaniu'. Táto voľba neznamená, že je človek automaticky ateista alebo nehľadá pravdu a koná nemorálne. Naopak, ide o zodpovedné rozhodnutie, ktoré nám umožňuje znížiť celkový objem financií pre cirkvi,“ uviedol poslanec Miroslav Žiak (SaS). Tie sa tak podľa neho stanú oveľa slobodnejšími a menej naviazaným na štát, ako to podľa neho bolo doteraz.

Žiak sa domnieva, že sčítanie obyvateľstva sa tak stáva príležitosťou vyjadriť svoj názor, „že už viac nechceme financovať cirkvi z našich daní.“ Podľa neho je dôležité uvedomiť si, že len od posledného sčítania dostali cirkvi viac ako pol miliardy eur. Ak by ale sčítanie znamenalo pokles prihlásených pre určitú cirkev o desať percent, tá môže prísť aj o milión eur. „Občania Slovenska tak dnes dostávajú možnosť ukázať, že ich viera v Boha nezávisí od viery v cirkev,” uzavrel Žiak.

Sčítanie obyvateľov je možné od dneška a potrvá do 31. marca. Zúčastniť sa na ňom má každý obyvateľ, kto má na Slovensku trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Údaje, ktoré obyvateľ počas sčítania do formulára uvedie, sa vzťahujú k rozhodujúcemu okamihu sčítania. Tým je 1. január 2021. V prípade, ak obyvateľ nevie vyplniť online sčítací formulár, môže využiť asistované sčítanie, ktoré začne 1. apríla a potrvá do 31. októbra 2021.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.