STRATÍ UKRAJINA ĎALŠIE ÚZEMIA?

Banderovci a radikálni nacionalisti odmietajú súčasného prezidenta Zelenského

Foto archív
Dátum 26.11.2019

KYJEV 26. novembra 2019 (HSP/Extra plus) - Ukrajinský žurnalista Vitalij Portnikov tvrdí, že rozpory medzi radikálnymi banderovcami a Zelenským môžu priviesť k výrazným problémom vo vnútri Ukrajiny. Banderovci a radikálni nacionalisti odmietajú súčasného prezidenta Zelenského, obviňujú ho z ústretovosti voči Donecku a Luhansku a z defétistickej politiky voči Rusku. Ak sa však situácia vymkne z rúk a banderovci na Ukrajine uskutočnia nový Majdan, reálna moc Kyjeva opäť poklesne, čo sa negatívne odrazí v raste odstredivých tendencií viacerých regiónov na Ukrajine. Spod kontroly Kyjeva sa môžu dostať ďalšie oblasti a rozpad Ukrajiny sa zrýchli.

Vitalij Portnikov uvádza, že aj v roku 2014 analytici vystríhali pred rozpadom Ukrajiny, ani Banderovci a ani Porošenko však ich informácie neakceptovali. Boli jednoducho presvedčení, že ovládnu celú Ukrajinu a že vyvraždiť separatistov na východe Ukrajiny bude jednoduché.

Dnes už podľa Vitalija Portnikova Ukrajinci nemôžu ovplyvňovať svoje osudy. Krajina je v totálnom ekonomickom kolapse a protesty tento kolaps nedokážu zvrátiť. Bez ohľadu na skutočnosť, či budú ľudia protestovať alebo nebudú, o ich osude už je rozhodnuté. Vitalij Portnikov sa evidentne stotožňuje s názormi bývalého ukrajinského poslanca Jevgenija Červonenka, ktorý uviedol, že Ukrajina sa rozpadne podľa juhoslovanského scenára.

Pre Rusov má zo strategického geopolitického hľadiska význam čiernomorské pobrežie s Odesou, pretože popri pobreží sa môžu priamo dostať až k Podnesterskej republike a Moldavsku a posilniť svoj vplyv v Čiernom mori, kde už majú svoju nepotopiteľnú lietadlovú loď – Krym. Nemusia však nič robiť, stačí im len čakať ako sa situácia na Ukrajine vyvinie.