ŠTUDENTI PROTESTUJÚ: PREVERTE MATOVIČOVU DIPLOMOVKU A POUŽÍVANIE TITULU

Ivan Gašparovič exkluzívne pre Extra plus: Problémy s diplomovými prácami nemajú len politici, ale napríklad aj dekan FTVŠ, ktorého súd odsúdil za plagiát práce, lebo odpísal knihu svojho nebohého kolegu.

Foto AP
Dátum 26.07.2020

Denník Pravda dnes uviedol, že Igor Matovič ešte nič nevyhral so svojou diplomovou prácou a o titul, ktorý získal môže prísť. Hoci ho v pléne NR SR podržali koaliční kolegovia, ktorých presvedčil o svojej nevinne, neznamená, že je celá kauza uzavretá. Hrozí mu odobratie titulu po 22 rokoch. Poctivým študentom premiérova kauza nie je ľahostajná. Nepáči sa im zľahčujúci postoj Igora Matoviča a preto 23. júla sklamaní študenti požiadali o preverenie diplomovej práce predsedu vlády. Študentská rada vysokých škôl vyzvala Univerzitu Komenského na prešetrenie diplomovej práce a odsúdenie premiérových výrokov týkajúcich sa nechcenia písať vlastnú prácu, ako aj nepamätanie sa ako ju tvoril. Vedenie Univerzity Komenského by sa premiérovou prácou malo zaoberať v pondelok. K téme diplomových prác sa exkluzívne pre Extra plus vyjadril aj dlhoročný vysokoškolský pedagóg Univerzity Komenského a emeritný prezident Ivan Gašparovič. 

Médiá verejnosť niekoľko týždňov zamestnávajú rozoberaním diplomovej práce predsedu NR SR a predsedu vlády. Považujete to za normálne?

„Určite je potrebné urobiť dôsledné rozhodnutie do budúcnosti. Možno aj prijať zákon, ktorý ukončí túto nič neriešiacu tému, ale bude to záležať na jednotlivých univerzitách či fakultách, aké pravidlá si prijmú a či tieto kritériá budú schopné dodržať. Veď za diplomovú prácu nezodpovedá len autor, ale aj školiteľ a oponent. Z tohto pohľadu nie je problém, aby práce, ktoré nesplnili nároky, neboli pripúšťané k obhajobe. Toto nie je téma na to, aby sme hovorili, či niekto môže byť predseda NR SR, alebo nie na základe rozhodnutia novinára a posudzovateľa v jednej osobe. Predsa o tom, že niekto je predsedom parlamentu, alebo predsedom vlády, rozhodli voľby a voliči, a nie jeho diplomová práca. Zaregistroval som však protest študentov proti výroku Borisa Kollára, ktorý povedal, že každý študent si pomôže, ako môže, aj porušením pravidiel. Myslím si, že to nemal povedať, lebo každý študent tak nekoná. Chcem sa však opýtať študentov, prečo sa nepozastavujú nad tým, že niečo podobné, ba dokonca horšie majú študenti vo svojich univerzitách. Spomeniem príklad dekana FTVŠ, ktorého súd odsúdil za plagiát práce, lebo odpísal knihu svojho nebohého kolegu. Napriek tomu bol zvolený za dekana, vedecká rada univerzity ho navrhla za profesora a prezident Kiska ho na návrh ministra vymenoval za profesora. Vo veci rozhodoval súd, ktorý ho uznal vinným vo veci plagiátorstva a odsúdil ho k náhrade škody pozostalým (nakoniec, písali o tom médiá). Preto tento problém netreba hľadať len u politikov“ skonštatoval exprezident Ivan Gašparovič.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.