SUDCOVIA: HYGIENIK MÁ FORMULOVAŤ LEN ODPORÚČANIA, PRÁVNE PREDPISY MÁ PRIJÍMAŤ ZÁKONODARCA

Predseda hnutia Republika Milan Uhrík reaguje na informácie, že Ústavný súd údajne zrušil rúška, karantény, covid pasy a podobne. Podľa jeho slov Republika už zostavila expertný právnický tím, ktorý svoje výsledky čoskoro zverejní. Jedno je však podľa Uhríka isté - základné ľudské práva nemôžu byť obmedzované Mikasom či vymysleným Covid automatom.

Foto TASR/Pavel Neubauer
Dátum 11.01.2022

Predseda hnutia Republika Milan Uhrík 11. januára 2022 zverejnil na Facebooku status, v ktorom reaguje na rozmáhajúce sa informácie o tom, že Ústavný súd SR zrušil rúška, karantény, covid pasy a podobne. Celý príspevok znie:

O ČOM VLASTNE ROZHODOL ÚSTAVNÝ SÚD V DECEMBRI?
Priatelia, v posledné dni sa roztrhlo vrece s komentármi ohľadne decembrového rozhodnutia Ústavného súdu, bombardujete nás správami, či je pravda, že týmto rozhodnutím skončili rúška, karantény, Covid pasy a pod.

Žiaľ, pravda to celkom nie je, aj keď v tom náleze ÚS sú isté pozitívne zistenia, na ktorých budeme stavať náš právny boj za slobodu ďalej.
Veľmi stručne - Ústavný súd rozhodol, že niektoré ustanovenia zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorými bolo možné nariadiť niektoré karanténne opatrenia v zdravotníckych a iných zariadeniach inde ako v domácom prostredí (čiže tá štátna karanténa) nie sú v súlade s našou Ústavou a medzinárodnými Dohovormi.

Pamätáte si tie scény z minulého roku, kedy našich občanov, ktorí vstupovali na naše územie zo zahraničia rovno odvážali ako zločincov pod dohľadom polície do ubytovní, kde ich obmedzili na osobnej slobode a izolovali? Tak po dvoch rokoch vieme, že to bolo nezákonné a neústavné, ale žiaľ, toto rozhodnutie súdu (napriek jednej často citovanej vete v odôvodnení) nič viac priamo nehovorí.

Čo je zaujímavé (a čo sa mne omnoho lepšie čítalo) je to, že k tomuto rozhodnutiu sú zverejnené aj 3 odlišné stanoviská sudcov, ktorí mali iný názor ako ich kolegovia, a ktoré hovoria o tom, že hygienická autorita (či už hlavný hygienik, štáb civilnej ochrany a pod.) by mala formulovať len odporúčania, a právne predpisy má prijímať zákonodarca, inak je ohrozená právna istota.
Inými slovami naznačili to, čo vravíme stále - že základné ľudské práva nemôžu byť (ani pri "pandémii") obmedzované len nejakým úradníkom Mikasom, či vymysleným Covid automatom.
V globále sú však decembrové rozhodnutia Ústavného súdu, žiaľ, taký typický slovenský alibizmus. Súd síce uznáva, že niektoré vládne obmedzenia poškodzovali/poškodzujú ľudské práva, ale náhradu škody si uplatniť nemôžete...
Hlbšiu analýzu rozhodnutí Ústavného súdu urobí náš expertný právnický tím.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.