SULÍK POKRAČUJE V DZURINDOVÝCH ŠĽAPAJÁCH A ROZKRÁDA SLOVENSKO

Fico: Škanádál je v tom, že Sulík bol poradcom Dzurindovej vlády pri predaji VSE za 135 miliónov eur pre E.ON a dnes E.ON predáva ten istý kus chleba nemeckej spoločnosti RWE za 700-800 miliónov eur.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 23.09.2020

Noha nemeckého vojaka nemusí vstúpiť na slovenskú pôdu, aby kontrolovala elektrické siete na Slovensku, pretože ovláda dve tretiny elektriny. Slovensko sa vzdáva predkupného práva na 49-percentný balík akcií VSE Holding, za čo dostane od spoločnosti E.ON 35 miliónov eur. Zahraničná poločnosť E.ON bude ovládať dve tretiny distribúcie elektriny na Slovensku. Ako dnes uviedol Robert Fico škanádál je v tom, že Sulík bol poradcom Dzurindovej vlády pri predaji VSE za 135 miliónov eur pre E.ON a dnes E.ON predáva ten istý kus chleba nemeckej spoločnosti RWE za 700-800 miliónov eur. Richard Sulík to priznal v priamom prenose. 

Strana Smer - sociálna demokracia chce iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky. Poslanci sa na nej majú venovať predaju akcií Východoslovenskej energetiky spoločnosti E.ON od RWE. V tejto súvislosti uvažuje aj nad odvolávaním ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Na 

Minister hospodárstva dnes v pléne podľa Fica povedal, že cena, za ktorú nemecká spoločnosť E.ON kúpila od spoločnosti RWE 49 percent akcií Východoslovenskej energetiky, bola na úrovni 700 až 800 miliónov eur. Štát zinkasoval za 49 percent, keď to predal spoločnosti RWE, 130 miliónov eur, a predal akcie vrátane manažérskych práv," doplnil Fico.

ČÍTAJTE TIEŽ: BELOUSOVOVÁ: SULÍK PRIZNAL, ŽE PRIPRAVIL ŠTÁT O ZISKOVÝ PODNIK, MAL BY PODAŤ DEMISIU

Vláda mala využiť peniaze z plánovaného deficitu na odkúpenie akcií Východoslovenskej energetiky (VSE) Holding a nemala pripustiť ovládnutie VSE spoločnosťou E.ON. Povedal to na tlačovej konferencii predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Takáto koncentrácia kontroly energetiky je podľa neho veľmi nebezpečná. Fico tak reagoval na podpis memoranda o porozumení medzi Slovenskom a nemeckou energetickou spoločnosťou E.ON. Podľa memoranda sa Slovensko vzdáva predkupného práva na 49-percentný balík akcií VSE Holding, za čo dostane od spoločnosti E.ON 35 miliónov eur. "V tomto prípade si myslím, že tu nejde o 35 miliónov za predkupné právo. V tomto prípade ide o judášsky groš za to, že spoločnosť E.ON bude ovládať dve tretiny distribúcie elektriny na Slovensku," povedal Fico. 

Bývalý premiér upozornil, že za minulej vlády mal minister hospodárstva Peter Žiga (vtedy Smer-SD) príkaz vrátiť do rúk štátu, pokiaľ na to bude príležitosť, všetok strategický majetok. Fico pripomenul vrátenie elektrárne Gabčíkovo či zastavenie privatizácie bratislavského letiska. Na odkúpenie podielu v Stredoslovenskej energetike (SSE) v roku 2013 od francúzskej firmy Electricité de France (EDF) nemal podľa neho štát peniaze. Podiel a manažérsku kontrolu nad SSE vtedy získal český Energetický a průmyslový holding (EPH), no štát z tejto transakcie neprofitoval.
Podľa Fica by mal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) zverejniť sumu, za ktorú predal štát 49-percentný podiel VSE v roku 2002 za vlády Mikuláša Dzurindu a porovnať ju s aktuálnou sumou, za ktorú balík akcií VSE Holdingu predáva súčasný majiteľ RWE spoločnosti E.ON. Sulík túto sumu nespresnil, keď sa odvolal na nesúhlas obchodných partnerov. Neštandardné je podľa šéfa Smeru-SD aj to, že o takomto rozhodnutí nerokovala vláda, ale oznámil ho minister hospodárstva.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.