SULÍK VYHLÁSIL SÚŤAŽ O INOVATÍVNY ČIN ROKA

Súťaž pozostáva z troch kategórií – inovácia výrobková, inovácia technologická a inovácia služby; prvou cenou bude vecná cena plus finančná odmena vo výške 7-tisíc a diplom

Foto tasr
Dátum 27.07.2020

BRATISLAVA 27. júla – Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vyhlásilo tohtoročnú súťaž o inovatívny čin roka 2019. Uviedol to vicepremiér a šéf rezortu Richard Sulík (SaS) na pondelkovom tlačovom brífingu. Do súťaže sa môžu prihlasovať od pondelka do 30. septembra právnické osoby či fyzické osoby – podnikatelia, ktorí v minulom roku uviedli na trh nejakú inováciu.

Súťaž pozostáva z troch kategórií – inovácia výrobková, inovácia technologická a inovácia služby. Ako podotkla Sulíkova poradkyňa Jana Kiššová, hodnotiacimi kritériami súťaže sú inovatívnosť produktu, procesu alebo služby v danom priemyselnom odvetví, prínosy pre spotrebiteľa, zákazníka a spoločnosť. „Čiže zvýšenie kvality niečoho, zníženie výmenných alebo servisných intervalov, zvýšenie efektívnosti, úspora času a zdrojov a tak ďalej,“ špecifikovala Kiššová. Hodnotiť sa bude aj vplyv na trh a na podnikateľskú činnosť. Pri hodnotení bude rezort prihliadať aj na vplyv inovácie na národné hospodárstvo (zvýšenie zamestnanosti alebo vývozu či ďalšieho rozvoja) a na efekt na ekológiu (či došlo k zníženiu nepriaznivých vplyvov na životné prostredie).

Ministerstvo hospodárstva oceňuje v každej kategórii prvé tri miesta. „Prvou cenou bude vecná cena plus finančná odmena vo výške 7000 eur a, samozrejme, diplom,“ spresnila Kiššová. Druhé miesto v každej kategórii rezort hospodárstva odmení finančnou cenou vo výške 5000 eur a vynálezca inovácie umiestnenej na treťom mieste dostane 3000 eur.

Súťaž organizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Ako zhrnul riaditeľ sekcie analýz, programov a medzinárodnej spolupráce agentúry Artur Bobovnický, súťaž má svoju bohatú históriu, prvýkrát ju vyhlásili v roku 2008. Odvtedy už agentúra evidovala viac ako 370 prihlášok a ceny rozdali celkovo v hodnote 161.000 eur. „K úspechom tejto súťaže patria napríklad také inovácie, ako mikrofluidný čip pre izoláciu rakovinových buniek, implantát na mieru pre spinálnu chirurgiu, ktorú vyvinul CEIT v Žiline, kapilárne rohože určené na vykurovanie v zime a na chladenie v lete v budovách, aplikácia kolaboratívneho robota, hi-tech technológia laserového zvárania absorpčných puzdier na uskladnenie vyhoreného jadrového paliva a mnoho ďalších,“ vymenoval Bobovnický.

„Táto súťaž má svoju bohatú históriu a považujem ju za dobrý spôsob, ako upozorniť na niečo, čo má zmysel, čo je dobrý nápad, čo pomôže nám v budúcnosti,“ dodal Sulík. Ľudí, ktorí sa venujú inováciám, zároveň vyzýva, aby sa do tejto súťaže prihlásili. Ceny budú odovzdané počas podujatia Cooperation Innovation Technology Transfer v dňoch 20. – 21. októbra.

Banner EP šírka

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.