SUPERLATÍVNY ŠAMPIONÁT

Na MS vo futbale 2018 v Rusku pracovalo sedemnásťtisíc dobrovoľníkov, ktorí pomáhali organizátorom, návštevníkom aj hráčom

Foto BRANISLAV FÁBRY, PETER ZEMAN, TASR/AP

Verejnoprávna televízia odvysielala v ére samostatného Slovenska od januára 1993 všetkých dvanásť svetových a európskych šampionátov, z ktorých priniesla divákom 501 priamych prenosov. Keďže UEFA sa rozhodla scentralizovať vysielacie práva na všetky zápasy národných tímov, RTVS získala v tendri práva na odvysielanie všetkých medzištátnych zápasov Slovenska – súťažných (kvalifikácie na ME a MS, Liga národov) a od septembra 2018 aj priateľských duelov na obdobie štyroch sezón do roku 2022. Za balík desiatok futbalových prenosov a ďalší doplnkový obsah zaplatí RTVS podľa zmluvy 1,6 milióna eur v piatich splátkach, ktoré bude uhrádzať do roku 2021.

Senzácia sa nekonala

Vzrušenie na trávnikoch, v hľadisku i pri obrazovkách opadlo, zlatú sošku ukázali majstri sveta svojim fanúšikom v Paríži. Lebo tentoraz sa „veľké francúzske ťaženie“ do Ruska skončilo slávou. Naplnilo sa hostiteľské: „Buď vítaný a pozdravený, kto v dobrom prichádzaš!“ Filmová Moskva slzám neverí, no úprimným slzám dojatia z oblohy a tým v očiach futbalistov po záverečnom hvizde finálového duelu uverila. Tak Moskva, ako aj celý svet. Glosátori poznamenali, že zahraničné médiá pasúce po senzáciách a negatívach museli byť riadne sklamané a otrávené. Svetový šampionát opradený superlatívmi je od 15. júla 2018 minulosťou. Desaťtisíce organizátorov, usporiadateľov i dobrovoľníkov si vydýchli a zaslúžene si užívajú letné prázdniny. Stálo to za to! Na „mesiac s loptou“ sa predsa len tak ľahko nezabúda. Najmä tým, ktorí boli pri tom.

Na Majstrovstvách sveta vo futbale 2018 pracovalo sedemnásťtisíc dobrovoľníkov, ktorí pomáhali organizátorom, návštevníkom aj hráčom. Vďaka módnej kolekcii firmy Adidas boli neprehliadnuteľní a podľa hostí MS v Rusku s úsmevmi pomáhali v každej situácii. Jedným z približne 600 slovenských fanúšikov na MS v Rusku bol aj Branislav Fábry, pôsobiaci na Katedre teórie práva a sociálnych vied Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Ak by slovenskí futbalisti boli postúpili, tribúny by sa pod Jánošíkmi isto poriadne zatriasli.

Eufória domácich

Takto sa skôr núkala otázka o motívoch vycestovania pre bežného fanúšika. „Mojou hlavnou motiváciou bola láska k futbalu, ktorú pociťuje mnoho ľudí aj na Slovensku. Napriek tomu, že sa naša reprezentácia na MS nekvalifikovala, vyskytli sa viaceré zápasy, ktoré chcel človek vidieť. Okrem toho, prečo som sa rozhodol ísť na šampionát, bola možnosť vycestovať do Ruska bez vízovej povinnosti. Čo bola určitá výhoda, pretože každý držiteľ lístka na futbalový zápas MS dostal takzvaný pas fanúšika, vďaka ktorému mohol cestovať bez zaplatenia vízového poplatku a bez vybavovania administratívnych úkonov na Veľvyslanectve RF na Slovensku. Po skúsenostiach s OH v Soči som chcel zažiť atmosféru, ktorá bola vynikajúca. A môžem to porovnať s ME v roku 2016 vo Francúzsku, kde som bol na zápase Slovensko – Rusko. Treba povedať, že k tomuto úspechu a k dobrej atmosfére prispelo aj to, že futbalové družstvo RF hralo veľmi dobrý futbal, čo vyvolávalo určitú eufóriu u domácich fanúšikov a keďže výber Ruskej reprezentácie sa dostal až do štvrťfinále, tak táto eufória pretrvávala pomerne dlho. V Rusku sa MS vo futbale uskutočnili po prvý raz v histórii a možno aj preto tam bolo nadšenie oveľa väčšie, než ako som zažil vo Francúzsku. Do celej organizácie bolo zapojené veľké množstvo ľudí a najmä dobrovoľníkov, zohrávajúcich veľmi dôležitú úlohu. Zväčša išlo o študentov, ktorí veľmi ochotne pomáhali zorientovať sa nielen v súvislosti s MS, ale aj so sprievodným programom počas MS. Mimoriadne dobre zvládli odprezentovať krajinu aj cez turistický ruch. Veľkou výhodou bola aj dostupná cenová úroveň v porovnaní s Francúzskom. V každom meste, v ktorom sa hrali zápasy, bola vytvorená fanzóna pre fanúšikov, kde sa sledovali zápasy a pomedzi ne boli rôzne kultúrne, hudobné sprievodné vystúpenia domácich ruských umelcov. Vo fanzónach bolo možné stretnúť fanúšikov rôznych národností od obyvateľov Afriky, cez Južnú Ameriku až po európske národy. Pre mňa bola veľmi zaujímavá Kazaň, ktorá je multikultúrnym mestom, keďže tam žijú aj moslimskí Tatári, aj pravoslávni Rusi a v samotnom Kazanskom Kremli stoja popri sebe ortodoxná pravoslávna katedrála aj nová mešita. Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť, ako sa v oblasti Povolžia medzi sebou dokážu tieto skupiny spolu zžiť a aké sú ústretové k návštevám rôznych hostí. Fanúšikovia z Iránu sa zaujímali o spolužitie kresťanov s moslimami. Informácie o Rusku v našich médiách sú veľmi nepresné. Napríklad v Kazani majú dva futbalové štadióny, aké nemáme na celom Slovensku. Je viditeľné, že sa dbá o rozvoj a že štát investuje finančné prostriedky do verejnej sféry,“ konštatuje Branislav Fábry.

Potlesk pre Putina

„Fanúšikovia nerobili medzi sebou nijaké rozdiely. Rusi sa fotili s Belgičanmi, Angličania s Tunisanmi, jednoducho všetci so všetkými. Nielen na štadiónoch, aj v uliciach mesta vládla priateľská nálada,“ vyjadril sa v médiách jeden z milovníkov futbalu. Pracovne bol v Rusku počas festivalu svetového futbalu aj Peter Zeman, PR manažér Slovenského futbalového zväzu, ktorý mal príležitosť zachytiť i náladu a väčšinové hodnotenia zahraničných divákov v hľadiskách „futbalových chrámov“. „Stretol som sa s fanúšikmi z viacerých krajín a nikto neriešil nijaký závažný problém. V Rusku som prežil spolu trinásť šampionátových dní, videl som deväť zápasov (vrátane finále) v troch mestách. Organizácia bola na neuveriteľnej úrovni.“ Prvý moment, ktorý Petra Zemana prekvapil, sa stal počas otváracieho ceremoniálu, keď oznámili, že v lóži sedí prezident Vladimir Putin. „Všetci vstali a celé Lužniky začali spontánne tlieskať. Absolvoval som potom viac ako 500 kilometrov ciest vlakom z Moskvy a späť (dvakrát Petrohrad, raz Nižný Novgorod). Vlaky chodili presne na minútu. Nikdy neprišli do stanice ani o minútu skôr, ani neskôr. Na mobile bola presne tá minúta, ktorú som mal uvedenú na cestovnom lístku. Neviem, ako sa im to darilo, ale fungovalo to. Skvelé bolo metro, vďaka ktorému nie je nijaký problém presúvať sa v Moskve alebo Petrohrade. A v deň zápasov bývala MHD zadarmo. Milo ma prekvapili ruské ceny. Predtým som v priebehu troch mesiacov navštívil Island (Reykjavík a pobrežie), Dánsko (Kodaň), Francúzsko (Lyon) a Švajčiarsko (Ženeva). Obed v reštaurácii v centre, 300 metrov od Červeného námestia, polievka, pizza, kokakola spolu 12 eur. V Reykjavíku sa pod 45 eur nedostanete, v Kodani tiež nie. Rusi ceny určite nedvihli, hoci počas šampionátu by si prišli na svoje. A nezabudnuteľná je tiež noc v Nižnom Novgorode. O tretej nadránom tam bolo relatívne svetlo. Určite nie tma. A na vlakovej stanici si za dve eurá na hodinu viete kúpiť luxusnú sedačku, kde sa natiahnete a v tichu oddychujete, pričom ste celú noc strážení. Tzv. VIP čakáreň o tretej ráno je na nezaplatenie. Rusko bolo pre mňa príjemným prekvapením a bolo mi tam veľmi dobre. Moskva je Praha vo väčšom vydaní. Zaujímavý bol Nižný Novgorod. Zo stanice po cestách ukazovali šípky, kadiaľ sa dostať na štadión. Cesta viedla starobylejším mestom a zrazu prásk, pred vami moderný komplex s megamoderným štadiónom. Pohľad dozadu do starého mesta a dopredu na moderný komplex – to boli dva úplne odlišné svety. Ktovie, čo na to hovorí miestny architekt. Počas MS som zažil mimoriadne emotívne chvíle, svojím spôsobom ma inšpirovali a utvrdili v presvedčení, že pre futbal sa oplatí narodiť a žiť. Majstrovstvá sveta v Rusku boli jednoducho krásne,“ spomína Peter Zeman.

Moderné technológie

Bývalý prezident SFZ i aktuálny člen exekutívy UEFA František Laurinec mal povinnosti pred i počas majstrovstiev sveta, vďaka čomu získal nadhľad a vzhľadom na časté účasti na svetových podujatiach aj možnosť porovnávať a hodnotiť. „MS vo futbale v Rusku boli úspešné po všetkých stránkach. Videli sme veľa kvalitných a dramatických zápasov a kvalitné, divácky atraktívne finále. Vďaka záujmu verejnosti sme nielen zažili vypredané štadióny v dejisku, ale aj štatistiky o sledovanosti turnaja na celom svete sú vynikajúce. Športovci otestovali nové moderné štadióny. Rozhodne treba spomenúť bezpečnosť účastníkov a návštevníkov turnaja. MS v Rusku patrili k najúspešnejším futbalovým turnajom a organizátori, t. j. FIFA a Futbalový zväz Ruska (ale aj celá krajina) zvládli svoju úlohu na jednotku,“ vymenúva František Laurinec. Svetový futbal potvrdil, že je najrozšírenejším a najpopulárnejším športom planéty. „MS priniesli radosť pre Francúzsko, Chorvátsko, Belgicko a niektoré ďalšie tímy. Ale i sklamanie, najmä pre Nemecko, Argentínu a Španielsko. V týchto prípadoch sa potvrdilo, že na vrcholnom turnaji musí v tíme všetko klapať, a to sa najmä o týchto troch určite papierových favoritoch v tomto prípade povedať nedalo. Každý z nich mal vnútorné problémy, a preto ich vystúpenie bolo sklamaním. Prekvapujúco dobre sa držali domáci, ktorí boli pred MS dosť podceňovaní, resp. nedoceňovaní. Príjemnú atmosféru vytvárali nielen návštevníci, ale aj domáci obyvatelia, ktorí boli veľmi milí a v porovnaní s mojimi skúsenosťami z minulosti aj veľmi otvorení a veselí. Bol som na štadiónoch v Moskve, Petrohrade, Kazani, Samare a vo Volgograde. Ide o moderné štadióny, pri ich výstavbe a prevádzke uplatnili stavitelia najnovšie poznatky a technológie z vyspelých futbalových krajín,“ uzatvára svoje hodnotenie František Laurinec.

Ak by niekto namietal, že poohliadnutie za svetovým futbalovým šampionátom 2018 v Rusku vyznieva až príliš optimisticky, je to iba jeho problém. V augustovom vydaní rebríčka 206 krajín Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) sa novým lídrom poradia stala, pochopiteľne, reprezentácia Francúzska. Na čelo sa staronoví svetoví šampióni vrátili po 18 rokoch. Galskí kohúti naposledy figurovali na vedúcej priečke v máji 2002. Slovensko je v rebríčku FIFA aktuálne na 26. mieste. Historickým maximom pre krajinu pod Vysokými Tatrami bola 14. pozícia v auguste 2015. Českým futbalistom patrí teraz 44. priečka. Hostitelia MS 2018 Rusi sa po štvrťfinálovej účasti na domácom „mundiale“ posunuli o 21 miest na 49. priečku. My, futbaloví fanúšikovia, milovníci mieru a priatelia športu sa už tešíme na 22. majstrovstvá sveta 2022 v Katare! Po prvý raz v histórii budú v arabskej krajine a dokonca v zime.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.