SUSKO PRIŠKRTIL MIMOVLÁDKAM KOHÚTIK, TIE SPUSTILI PETÍCIU
Slovenská republika tak oficiálne, minimálne v tomto roku, finančne nepodporuje a nepodporí projekty organizácií občianskej spoločnosti, cirkevných organizácií, škôl a samospráv zamerané na predchádzanie diskriminácii, rasizmu, xenofóbii a antisemitizmu.
Takmer 80 mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú ľudským právam, spustilo petíciu za zrušenie rozhodnutia ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD). Ten v utorok 19. februára rozhodol o zrušení jedinej dotačnej výzvy na ochranu ľudských práv v roku 2024. „Slovenská republika tak oficiálne, minimálne v tomto roku, finančne nepodporuje a nepodporí projekty organizácií občianskej spoločnosti, cirkevných organizácií, škôl a samospráv zamerané na predchádzanie diskriminácii, rasizmu, xenofóbii a antisemitizmu,“ uviedla nezisková organizácia Post Bellum, ktorá je jedným z organizátorov petície. V petícii vyjadrujú organizácie zásadný nesúhlas so samotným zrušením štátnej dotačnej výzvy ako aj so spôsobom jej zrušenia len deň pred plánovaným ústnym vypočutím žiadateľov o dotácie a bez akéhokoľvek vysvetlenia.
Post Bellum zdôrazňuje, že Slovensko je demokratický štát, ktorého základným cieľom by mala byť ochrana ľudských práv a slobôd. „S nástupom novej vlády však vidíme odklon od týchto zásadných tém a denne sme konfrontovaní s aroganciou moci, nerešpektovaním participatívnych procesov a postupnou deštrukciou demokratických inštitúcií. Iba v priebehu niekoľkých mesiacov štát zrušil už druhú dotačnú výzvu, v ktorej úspešné, podporené projekty mali v cieľoch zachovanie, ochranu a podporu demokratickej Slovenskej republiky a ľudských práv a slobôd,“ uviedla neziskovka.
K petícii sa pridal aj predseda Komory mimovládnych neziskových organizácií v Rade vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie Marcel Zajac. Kompetentných bude žiadať o vysvetlenie. Nestotožňuje sa s argumentáciou, že ide o zastavenie dotácií pre liberálne mimovládne organizácie. „Nie je to pravda. Z tejto dotačnej výzvy boli v minulosti financované organizácie ako Univerzita Komenského, viaceré ženské organizácie, organizácie našich zdravotne i mentálne postihnutých spoluobčanov, ale aj organizácie, ktoré by sme pokojne mohli označiť ako konzervatívne,“ spresnil Zajac. Dodal, že ochrana ľudských práv sa týka všetkých a rezort spravodlivosti výzvu zrušil bez akejkoľvek náhrady.
Ministerstvo spravodlivosti zrušilo aktuálnu výzvu na podávanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Ľudské práva 2024 vo výške 769 500 eur. Rezort tvrdí, že finančné prostriedky z tejto schémy plánuje presunúť na pomoc najzraniteľnejším obetiam násilia a ochranu ich ľudských práv. „V tejto súvislosti prebieha komunikácia, cieľom ktorej by malo byť zriadenie pracovnej skupiny zloženej z odborníkov na danú problematiku. O tomto zámere a prípadnom vypísaní novej výzvy budeme informovať,“ informoval rezort spravodlivosti.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.