ŠVAJČIARI A ČESI MAJÚ PRVÝ PRÍPAD INDICKEJ MUTÁCIE

Správa prišla po tom, čo belgické úrady vo štvrtok oznámili, že skupina 20 študentov ošetrovateľstva, ktorí pricestovali z Paríža, mala v Belgicku pozitívne testy na tento variant.Zdravotnícky systém v Indii kolabuje pod náporom novej vlny nákazy koronavírusom.

Foto EXTRA PLUS/ARCHÍV
Dátum 24.04.2021

Prvý prípad zmutovaného koronavírusu, ktorý prispel k explozívnej nákaze v Indii, zistili vo Švajčiarsku. V sobotu o tom informoval švajčiarsky úrad verejného zdravotníctva, ktorý citovala tlačová agentúra AFP."Vo Švajčiarsku bol zistený prvý prípad indického variantu koronavírusu," napísal na Twitteri švajčiarsky Federálny úrad verejného zdravia (OFSP).Tento variant odhalili u "pasažiera, ktorý prechádzal cez letisko", dodal úrad bez poskytnutia ďalších podrobností o prípade.

Správa prišla po tom, čo belgické úrady vo štvrtok oznámili, že skupina 20 študentov ošetrovateľstva, ktorí pricestovali z Paríža, mala v Belgicku pozitívne testy na tento variant.Zdravotnícky systém v Indii kolabuje pod náporom novej vlny nákazy koronavírusom, sčasti pripisovanej variantu "s dvojitou mutáciou", známemu aj pod vedeckým označením B.1.617.Krajiny po celom svete sú z dôvodu nového variantu ostražité a niektoré pozastavili lety z Indie. Švajčiari teraz diskutujú, či dodajú Indiu na "červený zoznam" vysoko rizikových krajín, uviedol v sobotu úrad verejného zdravotníctva.

V Česku tiež, tak ako vo Švajčiarsku potvrdili výskyt indickej mutácie koronavírusu SARS-CoV-2, informoval v sobotu spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na českého ministra zdravotníctva Petra Arenbergera. "Indickú mutáciu máme i v Hradci Králové, kam ju zrejme priviezla študentka z Indie," povedal Arenberger v piatok pre denník Právo. "Paradoxne, chorá nebola ona, ale jej indická spolubývajúca," povedal. Indickí vedci o výskyte novej dvojitej mutácie informovali na konci marca. Virológ Šáhid Džamíl vtedy pre stanicu BBC uviedol, že dvojitá mutácia na kľúčových miestach v hrotovom proteíne môže vírusu umožniť odolávať imunitnému systému. 

Arenberger podľa Noviniek.cz považuje za zásadné sekvenovanie alebo čítanie genetickej informácie vírusu. Ministerstvo zdravotníctva ČR v spolupráci českým Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (SÚKL) preto zisťovalo kapacity laboratórií, ktoré by sa do rozpoznávania rôznych variantov vírusu mohli zapojiť. V ČR od konca minulého roka prevláda britská mutácia koronavírusu, ktorá je oproti pôvodnému variantu nákazlivejšia, pripomínajú Novinky.cz. Súčasné vakcíny sú však voči nej účinné. V krajine potvrdili aj výskyt juhoafrického a brazílskeho variantu vírusu.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.