ŠVÉDI UKONČILI VYŠETROVANIE VÝBUCHOV NA NORD STREAM

Švédske úrady v stredu oznámili, že sa rozhodli ukončiť vyšetrovanie výbuchov na plynovodoch Nord Stream zo septembra 2022. Uviedli pritom, že v tomto prípade nemajú jurisdikciu. Výbuchy vyšetrujú ešte Dánsko a Nemecko.

Foto  SITA/AP
Dátum 07.02.2024

Švédske úrady v stredu oznámili, že sa rozhodli ukončiť vyšetrovanie výbuchov na plynovodoch Nord Stream zo septembra 2022. Uviedli pritom, že v tomto prípade nemajú jurisdikciu. Výbuchy vyšetrujú ešte Dánsko a Nemecko.

„Intenzívne sme spolupracovali s vyšetrovaním, ktoré viedli nemecké úrady. V rámci tejto právnej spolupráce sa nám podarilo odovzdať materiál, ktorý možno použiť ako dôkaz v nemeckom vyšetrovaní,“ vyjadril sa švédsky prokurátor Mats Ljungqvist s tým, že podrobnosti o vyšetrovaní v Nemecku ani k záverom švédskych vyšetrovateľov nemôže poskytnúť.

Nemecká spolková prokuratúra pre agentúru AP v e-maili na otázku o dôsledkoch švédskeho rozhodnutia pre ich vyšetrovanie len odpovedala, že „vyšetrovania pokračujú“ a ďalšie informácie v súčasnosti neposkytuje. Polícia v Kodani, ktorá vedie dánske vyšetrovanie, uviedla, že ich vyšetrovanie „stále nie je definitívne ukončené, ale očakávame, že budeme môcť v krátkom čase vydať vyhlásenie“.​ Výbuchy postihli plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori, ktoré boli určené na transport zemného plynu z Ruska do Nemecka, ale v tom čase cez ne žiaden plyn neprúdil.

Napriek tomu spôsobili únik masívneho množstva metánu, čo spôsobilo environmentálnu katastrofu. Sabotáž sa stala v hĺbke zhruba 80 metrov v ekonomických zónach Švédska a Dánska. Viac ako 16 mesiacov po výbuchoch neexistuje žiadne prijaté vysvetlenie. Medzičasom sa však objavilo niekoľko nepotvrdených správ, ktoré vinili Rusko, USA či Ukrajinu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.