ŠVÉDSKO: AK OD PARTNERA NEDOSTANETE VERBÁLNY SÚHLAS NA SEX, IDE O ZNÁSILNENIE

Nový švédsky zákon o znásilneniach viedol k nárastu odsúdení, zaviedli dokonca pojem "znásilnenie z nedbanlivosti"

Foto PEXELS
Dátum 25.06.2020

ŠTOKHOLM 25. júna (TASR/extraplus.sk) - Nový švédsky zákon, ktorý kvalifikuje každý nedobrovoľný sex, aj bez použitia hrozieb alebo násilia, ako znásilnenie, viedol k prudkému nárastu odsúdení za tento čin v tejto krajine. Uvádza to správa Švédskej národnej rady pre prevenciu kriminality, ktorú citovala vo štvrtok agentúra AFP. 

Zákon, ktorý zmenil dovtedajšiu definíciu znásilnenia vo Švédsku, vstúpil do platnosti v júli 2018. Nová definícia neobsahuje zmienku o násilí ani hrozbe. Zákon zároveň zaviedol nový trestný čin - tzv. "znásilnenie z nedbanlivosti". Ide o situáciu, keď jeden z partnerov nedá druhému jasný fyzický alebo verbálny súhlas. Páchateľ však akt nevykonáva so zámerom druhú osobu znásilniť, uvádza portál Thelocal.se. 

Správa uvádza, že počet ľudí odsúdených za znásilnenie vzrástol v roku 2019 o 75 percent na 333 v porovnaní so 190 odsúdenými v roku 2017. Za "znásilnenie z nedbanlivosti" švédske súdy odsúdili 12 páchateľov v roku 2019. Správa uvádza, že v niektorých prípadoch mali súdy problém určiť, či išlo o zámerné znásilnenie alebo "znásilnenie z nedbanlivosti". 

Výskumníci uvádzajú, že táto "šedá zóna" ohrozuje práva podozrivých, nakoľko súdy sa často môžu spoliehať iba na výpoveď druhého partnera. Správa ďalej konštatuje, že najvyšším súdom musí prejsť viac náročných prípadov, aby tak vytvoril právne precedensy pre súdy nižšej inštancie.   

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatné

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.