SVET MÁ OPÄŤ ŤAŽKÉ SRDCE NA TRUMPA

Donald Trump uzavrel dohodu s firmou Gilead Sciences, ktorá vyrába zatiaľ jediný povolený liek na COVID-19 Remdesivir a rozhodol sa nakúpiť 500-tisíc dávok lieku, čo predstavuje takmer 100% výrobnej kapacity na niekoľko mesiacov.

Foto 
Dátum 02.07.2020

Zdravotní experti kritizujú Trumpa za to, že sa rozhodol vykúpiť takmer všetky svetové zásoby lieku Remdesivir, ktorý je zatiaľ jediným liekom povoleným na liečbu koronavírusu. Odborníci varujú, že toto sebecké správanie predstavuje nebezpečie.

Firma Gilead Sciences, ktorá vyrába Remdesivir uzavrela s Trump dohodu o jeho kúpe. Trump zabezpečil pre Američanov 500-tisíc dávok lieku, čo predstavuje 100% júlovej výrobnej kapacity firmy a 90% výrobnej kapacity v auguste a v septembri.


Ohid Yaqub, ktorý pôsobí na University of Sussex, uviedol, že je z kroku USA sklamaný. "Jasne to značí neochotu spolupracovať s ostatnými krajinami a desivý vplyv, ktorý to má na medzinárodné dohody o právach duševného vlastníctva," napísal v stanovisku.

Šéf Dánskej liekovej agentúry Thomas Senderovitz sa pre národného vysieľatela DR vyjadril, že počínanie USA by mohlo ohroziť Európanov i ďalších. "Nikdy som nič také nevidel. To, že sa spoločnosť rozhodne predať svoje zásoby iba do jednej krajiny. Je to veľmi zvláštne a celkom nevhodné. Práve teraz máme dosť, aby sme to zvládli cez leto, ak bude príjem pacientov taký, aký je teraz. Ak príde druhá vlna, môžeme čeliť problému," skonštatoval.

Remdesivir je jediný liek, ktorý zatiaľ povolili v USA aj Európskej únii na liečbu pacientov s ťažkým priebehom COVID-19.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.