SVET MAINSTEAMOVÝCH MÉDIÍ SA RÚCA

Austrálska mediálna skupina News Corp spätá s magnátom Rupertom Murdochom oznámila, že prestane vydávať zhruba 60 regionálnych novín

Foto EXTRA PLUS
Dátum 31.03.2020

SYDNEY 1. apríla (TASR/extraplus.sk) - Austrálska mediálna skupina News Corp spätá s magnátom Rupertom Murdochom v stredu oznámila, že prestane vydávať zhruba 60 regionálnych novín, ktoré dosiaľ vychádzali v štátoch Nový Južný Wales, Viktória, Queensland a Južná Austrália. Periodiká prejdú z tlačenej na výlučne on-line verziu. Dôvodom takéhoto rozhodnutia je pokles objemu reklamy spôsobenej pandémiou koronavírusu, informuje agentúra AFP. 

"Toto rozhodnutie sa nám nerobilo ľahko," uviedol výkonný riaditeľ skupiny Michael Miller. "Kríza spôsobená koronavírusom vytvorila bezprecedentné ekonomické tlaky a my robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zachovali čo najviac pracovných miest."

Miller dodal, že k pozastaveniu vydávania tlačených verzii periodík mediálnu skupinu News Corp "donútil rýchly pokles výnosov z inzercie", ktorý nasledoval po zavedení opatrení na zamedzenie ďalšieho šírenia koronavírusu, ako sú rušenie podujatí, zatváranie reštaurácií či pokles predaja nehnuteľností. 

Množstvo austrálskych mediálnych skupín sa už pred pandémiou koronavírusu začalo viac presúvať na internet a upúšťať od tlačených verzií svojich produktov. 

Už začiatkom marca oznámila ukončenie svojej činnosti celoštátna tlačová agentúra Australian Associated Press (AAP. Stane sa tak v júni z dôvodu "bezprecedentného vplyvu" digitálnych platforiem.

Opatrenia odrážajú celosvetový trend, píše AFP. Jeden z najväčších amerických vydavateľov novín, spoločnosť Gannett, napríklad v pondelok ohlásila znižovanie miezd a nespresnené nútené dovolenky pre svojich zamestnancov. 

AFP pripomína, že zisky mediálnych organizácií klesajú v dôsledku úpadku čítanosti, ale tiež pôsobeniu digitálnych gigantov ako Google či Facebook, ktorým na úkor tradičných médií čoraz viac rastú príjmy z reklamy. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.