SVETLO S INŠTINKTOM

Stavte na kvalitu a ušetrite až 70 percent elektrickej energie

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 30.11.2016

Senzorová technika sa v súčasnosti teší čoraz väčšej obľube. Jej využitie je nielen komfortné, ale i mimoriadne rozmanité – len na európskom trhu existuje viac než stotisíc rôznych typov senzorov. Vzrastajúci záujem je aj o senzorové osvetlenie. V tejto oblasti je celosvetovou jednotkou nemecká spoločnosť STEINEL, ktorej špičkové produkty sú vďaka firme NECO SK dostupné aj slovenskému spotrebiteľovi viac ako dve desaťročia.

Úspora a komfort

Wolfgang Steinel nebol len zakladateľom spoločnosti STEINEL, ale pred viac než dvadsiatimi rokmi aj vynálezcom prvého senzorového osvetlenia na svete. Jeho víziou bolo rozumné využívanie elektrickej energie. Na osvetlenie totiž v súčasnosti pripadá približne 19 % celosvetovej spotreby energie, čo ročne zodpovedá 2 650 terrawatthodinám. Veľká časť tohto gigantického množstva zmizne aj pre zbytočne zapnuté svetlo. „So senzorovou technológiou firmy STEINEL sa spotrebiteľ viac nemusí báť strácania energie. Základnou vlastnosťou tohto osvetlenia je totiž funkčnosť – svetlo svieti len vtedy, keď to potrebujeme, vďaka čomu môžeme ušetriť až 70 % elektrickej energie. Ďalšia výhoda je jeho životnosť. Spravidla sú záručné lehoty na výrobky dva roky. My garantujeme záruku päť rokov, ale štandardne naše produkty fungujú desať až pätnásť rokov v závislosti od toho, kde sa používajú. Zabudnúť nesmieme ani na ďalšiu výhodu senzorového osvetlenia, ktorou je pohodlnosť,“ vysvetľuje Roman Stopka, majiteľ firmy NECO SK, ktorá má na slovenskom trhu stabilné postavenie v oblasti distribúcie senzorovej techniky, senzorových svetiel a náradia najvyššej kvality. Spoločnosť je zároveň výhradným dodávateľom senzorového osvetlenia STEINEL na Slovensko. Klientom ponúka kvalitu a na rozdiel od konkurencie aj široký sortiment produktov, ktorých je viac ako tristo. Na výber je pestrá paleta tvarov od klasických až po tie najmodernejšie s využitím doma, na schodiskách, chodbách, v záhrade, vo vchodoch či na osvetlenie čísla domu. Exteriérové senzory majú uhol snímania 130° až 360°, v interiéroch sa veľkej obľube tešia štvorcové senzory, vďaka ktorým sú rovnomerne osvetlené aj rohy miestnosti. „Neexistuje priestor, ktorý by sme pomocou senzorov nedokázali obsluhovať,“ zdôrazňuje Roman Stopka.

Ako to funguje?

Automatické svietenie sa realizuje pomocou senzorov pohybu. Používajú sa dve rozličné technológie – pre vnútorné priestory sú optimálnym riešením infračervené senzory, v exteriéroch sa využívajú výlučne pasívne infračervené senzory, označované skratkou PIR. Srdce tohto senzorového systému tvorí takzvaný pyrosenzor, reagujúci na zmenu dopadajúceho infračerveného tepelného žiarenia zmenou napätia. Keďže každý človek na základe svojho telesného tepla odovzdáva infračervené žiarenie, mení sa pri vstupe do viditeľnej oblasti systému obraz tepla snímaný senzorom. Vzniknutý skok napätia sa upravuje elektronikou na zapnutie svetla. Senzorové systémy sú vybavené segmentovou šošovkou, rozdeľujúcou pohľadové pole pyrodetektora na aktívne a pasívne zóny. Ak teleso vyžarujúce teplo prekročí hranicu zóny, je vydaný signál. Pre zvlášť vysoké požiadavky na veľkosť oblasti snímania vyvinula firma STEINEL multisenzorovú techniku, kde sú v rámci systému dva alebo dokonca tri pyrosenzory navzájom usporiadané v špeciálnom uhle tak, aby sa ich oblasti snímania pripočítavali. To umožňuje spoľahlivé snímanie pohybov v celom okruhu 360°.

Senzorové svetlo STEINEL je možné prispôsobiť si podľa vlastných predstáv a požiadaviek. Nastaviť si môžete otočný rozsah, stmievanie, ktorým zabránite nepotrebnému zapnutiu svetla cez deň, čas, počas ktorého má svetlo ostať po nasnímaní pohybu zapnuté, jas slúžiaci na orientáciu z diaľky a odplašenie nevítaných hostí, jemné rozsvietenie a vypnutie svetla a taktiež trvalé svetlo až na štyri hodiny.

Nie je senzor ako senzor

Napriek nesporným kvalitám sa senzorové svetlá ešte stále stretávajú s predsudkami. Podľa Romana Stopku to spôsobujú lacné napodobeniny, ktorými je trh zaplavený. „Keď si ľudia kedysi kupovali šunku, mali istotu, že je to šunka. Dnes už tú istotu nemajú. To platí aj pri senzorovom osvetlení,“ vysvetľuje. „Pred 10 až 15 rokmi začala do Európy masívne expandovať čínska produkcia, lacnejšie a nekvalitné napodobeniny našich senzorových svetiel. Mnoho ľudí si ich zakúpilo mysliac si, že ušetrili, ale veľmi rýchlo sa ukázalo, že opak bol pravdou. Evidentné je to v prípade panelákov – do vchodov sa nainštalovali lacnejšie náhrady senzorových svetiel, ktoré sa spínajú, keď v priestore nik nie je, alebo naopak, zhasínajú sa, keď tam človek ešte stojí. Ten sa potom prejde po chodbe, prípadne zamáva rukou, aby sa svetlo opäť zaplo, a tým sa vytráca funkcia šetrenia energie. Pritom rozdiel v cenách je na počiatku minimálny – na lacnejších náhradách možno ušetriť maximálne 10 – 15 %. V konečnom dôsledku však spotrebiteľ zaručene prerobí, pretože neušetrí toľko energie, koľko si predstavoval a je vysoká pravdepodobnosť, že mu takéto svetlo prestane po dvoch rokoch fungovať a musí investovať do nového.“ Aj v tejto oblasti je preto dôležitá osveta. Samozrejmosťou je odborné poradenstvo a návrh najoptimálnejšieho riešenia pre individuálne potreby klienta. Po zakúpení produktu poskytuje spoločnosť NECO SK kompletnú servisnú starostlivosť.

Vyberie si každý

NECO SK je tiež exkluzívny dovozca luxusných švajčiarskych senzorových svietidiel Senses. Týmto unikátnym svetlám patrí popredné miesto vo svete dizajnu a technického pokroku. Tajomstvo úspechu švajčiarskeho výrobcu tkvie v súhre tvarov, dokonalej funkčnosti a jedinečnej emócii. Výrazne elegantné tvary bez akejkoľvek extravagancie a mimoriadne technické vybavenie robia z týchto svietidiel jedinečné a nenapodobiteľné originály s puncom umeleckého diela. Stavte aj vy na kvalitu a mnohonásobne sa vám to vráti. Veď ako povedal Henry Ford: „Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci.“

 

 

 

 

 

 

 

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.