SVETOVÁ ZDRAVOTNÍCKA ORGANIZÁCIA (WHO) BUDE ČELIŤ VYŠETROVANIU

Trump 14. apríla oznámil, že nariadil zadržanie platieb pre WHO za to, že podľa neho nezvládla situáciu okolo epidémie nového koronavírusu. Dnes pohrozil, že permanentne zmrazí financovanie. USA ročne platia do fondov WHO približne 450 miliónov dolárov, čo je najväčší príspevok zo všetkých členských krajín.

Foto AP
Dátum 19.05.2020

ŽENEVA 19. mája (TASR/extraplus.sk) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa v pondelok rozhodla vyhovieť požiadavke väčšiny svojich členských krajín, aby začala nezávislé vyšetrovanie v súvislosti so svojou reakciou na pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Trump 14. apríla oznámil, že nariadil zadržanie platieb pre WHO za to, že podľa neho nezvládla situáciu okolo epidémie nového koronavírusu. WHO vtedy obvinil z toho, že je "veľmi naklonená Číne".

Americký prezident Donald Trump v pondelok pohrozil, že permanentne zmrazí financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zo strany Spojených štátov, pokiaľ v nej do 30 dní nedôjde k "podstatným zlepšeniam". Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Washington pozastavil svoju finančnú podporu WHO v polovici apríla a obvinil túto organizáciu, že má príliš blízke vzťahy s Čínou, ako aj z toho, že zatajuje a zle vedie riešenie koronavírusovej pandémie.
Trump zároveň na Twitteri zverejnil fotografiu listu, ktorý zaslal generálnemu riaditeľovi WHO Tedrosovi Adhanomovi Ghebreyesusovi. Trump ho v danom liste informuje, že "ak Svetová zdravotnícka organizácia v priebehu nasledujúcich 30 dní nepristúpi k podstatným zlepšeniam, z dočasného pozastavenia financovania zo strany USA spravím permanentné a zvážim aj naše členstvo v tejto organizácii". Šéf Bieleho domu predtým vyhlásil, že USA ročne platia do fondov WHO približne 450 miliónov dolárov, čo je najväčší príspevok zo všetkých členských krajín. Podľa jeho slov WHO "nezaobchádza s USA dobre".

"Komplexné zhodnotenie", ktoré žiadali africké a európske krajiny i krajiny z ďalších častí sveta, má za cieľ posúdiť skúsenosti získané v súvislosti s riadením celosvetovej odozvy na pandémiu ochorenia COVID-19, ktoré je spôsobované novým typom koronavírusu. Predmetom vyšetrovania však nebudú sporné záležitosti ako pôvod koronavírusu.

V pondelok sa v Ženeve začalo výročné zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA), ktoré je najvyšším rozhodovacím orgánom WHO.

Americký minister zdravotníctva Alex Azar uviedol, že je čas na úprimnosť o tom, prečo sa ochorenie COVID-19 vymklo spod kontroly.

WHO podľa jeho slov zlyhala v oblasti získavania informácií, ktoré svet potreboval, a toto zlyhanie si vyžiadalo množstvo životov.Riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus povedal, že začne nezávislé vyšetrovanie reakcie WHO v "najbližšej vhodnej chvíli".

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že má dôkazy naznačujúce, že vírus má pôvod v čínskom laboratóriu, pripomína AP. Vedecká komunita tvrdí, že na základe všetkých doterajších dôkazov sa vírus pravdepodobne preniesol na ľudí zo zvierat.

Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) súhlasili v utorok po kritike Spojených štátov nezávislé vyšetrovanie spôsobu, akým táto agentúra OSN reagovala na prepuknutie pandémie nového druhu koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra AFP. 

Krajiny, ktoré sa zúčastnili na výročnom zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA), najvyššieho rozhodovacieho orgánu WHO, prijali konsenzom rezolúciu požadujúcu nestranné, nezávislé a komplexné vyhodnotenie "reakcie medzinárodného spoločenstva na koronavírusovú pandémiu"; jeho súčasťou bude aj vyšetrovanie postupu WHO.

Návrh rezolúcie predložila EÚ, pričom Spojené štáty sa podľa AFP aj napriek počiatočným obavám ku konsenzu pripojili. Výročné zhromaždenie WHA sa vzhľadom na pandémiu konalo po prvý raz virtuálne. 
    

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod: 

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.