SYMBOL AROGANCIE

Škandalózny plot okolo veľvyslanectva USA v Bratislave pravdepodobne tak skoro nezmizne

Foto TASR/PAVOL ZACHAR, ŠTEFAN PUŠKÁŠ
Dátum 15.10.2018

Urbanisticky, esteticky aj dopravne absolútne neadekvátna čierna stavba ochranného plota okolo americkej ambasády v hlavnom meste Slovenska je už veľa rokov symbolom arogancie a neokolonializmu, ktorý si nemôže nevšimnúť nijaký z turistov, prechádzajúcich sa po najkrajšej bratislavskej promenáde v úplnom centre starého mesta.

Dedičstvo „vojny proti terorizmu“

Tri metre vysoký plot, vizuálne aj priestorovo znehodnocujúci jedno z najkrajších bratislavských námestí, vyrástol okolo veľvyslanectva Spojených štátov amerických v roku 2004, teda v období po 11. septembri 2001. Američania sa tu takýmto spôsobom, na pozemku patriacom mestu, opevnili na ochranu pred možným teroristickým útokom, keď sa podobné ploty, výsuvné stĺpiky a iné bezpečnostné prvky objavili okolo amerických veľvyslanectiev aj v iných mestách všade po svete.

Dôsledky „vojny proti terorizmu“ dodnes pociťujú ľudia na celom svete v podobe prísnejších kontrol, neraz až šikanovania, na letiskách či iných miestach. Tieto opatrenia sú asi nevyhnutné v dnešnom svete, keď sa ktokoľvek môže cez internet ľahko dostať k najrôznejším chemikáliám či zbraniam – lenže tieto opatrenia by nemali prekročiť hranicu dobrého vkusu, tak ako sa to stalo v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí.

Urbanistická kuriozita

Aj v niektorých iných krajinách pôsobia opevnenia amerických veľvyslanectiev neesteticky až arogantne a aj tam vyvolali kritiku obyvateľov, ale väčšinou sa tie objekty nachádzajú predsa len v lokalitách, kde to nie je až tak na očiach. Lenže Hviezdoslavovo námestie v hlavnom meste Slovenska je iný prípad – v priestore tesne susediacom s najslávnejším bratislavským hotelom Carlton, Redutou či Národným divadlom je tento obludný vojenský prvok pred očami všetkých turistov a návštevníkov mesta smutnou urbanistickou kuriozitou, medzinárodnou hanbou a vykričaným symbolom neokolonializmu.

Samozrejme, obyvatelia, radnica, pamiatkari, ale aj návštevníci mesta od tých čias plot intenzívne kritizujú, ale to je tak všetko, čo môžu. Už veľa rokov žiadajú, aby sa americké veľvyslanectvo presťahovalo niekam inam, ale odpoveď hovorcov ambasády bola vždy rovnaká: že plot je len dočasný, že chápu výhrady mesta aj verejnosti a že budú hľadať nové priestory, kam svoj úrad presťahujú. Bohužiaľ, je rok 2018 a plot stále stojí, keď radnica a štátne orgány si jednoducho netrúfajú so „stavebníkom“, ktorým v tomto prípade nie je nikto menší než Spojené štáty americké, naložiť podľa zákona. Človeku nevdojak príde na rozum myšlienka, či by úrady a masmédiá hrali takého istého mŕtveho chrobáka, aj keby išlo o veľvyslanectvo nejakej inej krajiny, napríklad Ruska...

Riešenie: zmena adresy

Zmena by iste bola výhodná aj pre samotné veľvyslanectvo, pretože nová budova by nepochybne lepšie spĺňala dispozičné požiadavky a oveľa lepšie by sa dala zaisťovať aj jej ochrana. Veď napokon ak mienia Spojené štáty pokračovať v takej medzinárodnej politike, akú robia, možno by pre nich stálo za zamyslenie, či by nebolo lepšie nové budovy veľvyslanectiev budovať rovno ako opevnené objekty odolné nielen proti ohadzovaniu paradajkami, ale napríklad aj proti útokom teroristov.

Starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík hovorí, že už bolo dosť okolkov a vyzval veľvyslanectvo, aby plot zbúralo. Na jeseň 2017 sa začalo stavebné konanie, ktoré sa skončilo v júli 2018 rozhodnutím, že stavba má byť odstránená. Vec však má háčik. Veľvyslanectvo hovorí, že plot zrušiť nemieni a argumentuje Viedenským dohovorom, podľa ktorého majú hostiteľské krajiny zaručiť bezpečnosť diplomatickým misiám. Starosta Števčík síce vraví, že ochranu veľvyslanectva zabezpečujú oceľové stĺpy vsadené do dlažby námestia, a že ak má byť súčasťou bezpečnostnej zóny plot, musel by mať stavebné povolenie, ktoré však nemôže dostať, lebo pozemok Američania nevlastnia a ani ho už nemajú v prenájme, lenže toto vysvetlenie Američania neakceptujú. A ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že v zmysle Viedenského dohovoru nie je možné ich donútiť plot zbúrať, napriek tomu, že je postavený mimo veľvyslanectva a na cudzom pozemku.

S blížiacimi sa komunálnymi voľbami sa aj otázka odstránenia problematického plota stala predmetom predvolebného boja. V rovnakom čase, keď starosta Števčík vyzval veľvyslanectvo na odstránenie plota, totiž začal vyvíjať rovnakú aktivitu aj iný poslanec mestskej časti. Dlhoročný Števčíkov politický súper, poslanec Martin Borguľa prišiel s petíciou s názvom Výzva veľvyslancovi USA na Slovensku: hovoríme NIE plotu na Hviezdoslavovom námestí, v ktorej žiada okamžité odstránenie plota.

Ťažko povedať, či to spôsobil dlhodobý nátlak verejnosti a samosprávy, ale Američania predsa len začali konať. Oznámili, že si už našli lokalitu, kde by možno mohla vyrásť nová budova ich veľvyslanectva: malo by to byť neďaleko obchodného centra Eurovea, na Olejkárskej ulici v areáli dopravného podniku, ktorý predbežne zodpovedá všetkým požiadavkám americkej strany. Na ploche 4,6 hektára by tam mala vyrásť nová budova, ktorá by spĺňala všetky bezpečnostné, ale tentoraz aj estetické kritériá. Prebiehajú rokovania o odkúpení pozemku a čaká sa na stanoviská dotknutých strán, najmä ohľadne časového harmonogramu, pretože dopravný podnik má v budove lokalizované významné technologické zariadenia, ktorých presun bude vyžadovať nejaký čas.

Odvaha byť slobodní

Na stene súčasného veľvyslanectva USA na Hviezdoslavovom námestí visí veľká plachta s nápisom „Oslavujeme 100 rokov spoločných vzťahov“ a „Odvaha byť slobodní“. Odvaha byť slobodní... áno, to je niečo, čo by sme potrebovali. Ale budeme mať odvahu odstrániť aspoň ten škandalózny plot? Alebo to takto má byť? Je azda tento novodobý symbol nadvlády pred budovou, ktorú niektorí nazývajú miestodržiteľským palácom, adekvátnym vyjadrením miery našej slobody vo vlastnej krajine?

 

 

 

 

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.