TAKÁČ: AK BUDÚ SLOVENSKÍ FARMÁRI PROTESTOVAŤ, POSTAVÍM SA NA ČELO TÝCHTO PROTESTOV!

Nespokojnosť poľnohospodárov, ktorí protestujú proti pravidlám EÚ aj jednotlivých štátov v celej Európe, je podľa Takáča oprávnená. Dodal, že pokiaľ by slovenskí farmári chceli protestovať, on sám bude na čele týchto protestov.

Foto ARCHÍV EXTRA PLUS
Dátum 11.02.2024

Aj keď vplyv odpustenia časti odvodov pre vybraných poľnohospodárov a potravinárov nie je možné presne vyčísliť, minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) si myslí, že takúto pomoc od štátu by si zaslúžil celý sektor pôdohospodárstva. Minister to povedal v nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Poslanec Marián Čaučík (KDH) by však privítal vyhodnotenie tejto pomoci.

ČÍTAJTE TIEŽ: NÁDEJ PRE PÔDOHOSPODÁRSTVO

 

Richard Takáč, minister pôdohospodárstva a podpredseda strany Smer-SSD: Inicioval som rokovanie na tému, že nie je možné, aby sme na Slovensku po dvadsiatich rokoch v EÚ nemali vyrovnané priame platby tak ako iné krajiny. Rok 2024 bude rokom riešenia vysokých cien potravín.

"Keby bolo na mne, ja podporím celý sektor poľnohospodárstva a potravinárstva nejakou zvýhodnenou odvodovou úľavou," povedal Takáč. Odvodová úľava platila od leta minulého roka a v súčasnosti je v parlamente návrh na jej predĺženie a rozšírenie. I keď podľa ministra nie je možné presne vplyv znížených odvodov na zdražovanie potravín vyčísliť, je podľa neho dôležitá kontrola marží vo všetkých vertikálnych reťazcoch od poľnohospodárov cez potravinárov až po obchod. Takáč pripomenul aj otázku potravinovej bezpečnosti Slovenska, keď podiel slovenských výrobkov na pultoch je iba okolo 40 %, no napríklad v susednom Maďarsku je to dvojnásobok.

Čaučík je v otázke pozitívneho efektu nižších odvodov na potravinovú infláciu opatrný a od vlády poslanec očakáva predloženie komplexnej analýzy. Zároveň si myslí, že by sa do kontroly mal zapojiť aj Protimonopolný úrad SR podobne, ako to bolo v susednom Česku. Súhlasí s Takáčom, že pokiaľ sa odpustenie časti odvodov ukáže ako dobré opatrenie, mali by ho dostať všetci poľnohospodári a potravinári.

Politici sa dotkli aj problémov s vyplácaním priamych podpôr poľnohospodárom, ktorí doteraz dostali iba menšiu časť očakávaných platieb. Podľa Takáča ide o dlhodobý problém, ktorý sa ťahá už od roku 2020 a vyvrcholil v súčasnosti, keď sa dostali do platnosti nové pravidlá EÚ. Čaučík oponoval, že problémy na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), ktorá platby rozdeľuje, boli už dávnejšie. Podľa Takáča ale napríklad v roku 2019 dostali farmári platby štandardne.

Minister pripomenul, že aj v čase zlých verejných financií vláda vyčlenila pre pôdohospodárov 76 miliónov eur. Časť z týchto financií by mala byť použitá na zelenú naftu, v hre je viacero projektov pomoci napríklad pre včelárov. Nespokojnosť poľnohospodárov, ktorí protestujú proti pravidlám EÚ aj jednotlivých štátov v celej Európe, je podľa Takáča oprávnená. Dodal, že pokiaľ by slovenskí farmári chceli protestovať, on sám bude na čele týchto protestov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.