TALIANI PODÁVAJÚ HROMADNÉ ŽALOBY NA VLÁDU V SÚVISLOSTI S KORONAVÍRUSOM

Chceme, aby niekto odstúpil, aby sa niekto ospravedlnil. Očakávame, že niekto prevezme zodpovednosť, niečo, čo doteraz nikto neurobil

Foto AP
Dátum 09.06.2020

RÍM 9. júna (TASR/extraplus.sk) - Príbuzní obetí koronavírusovej pandémie v Taliansku združení v organizácii Noi Denunceremo (Žalujeme) tvrdia, že mnohé obete sú výsledkom nedbalosti a neschopnosti úradov. Túto stredu chcú preto na prokuratúre v severotalianskom meste Bergamo symbolicky podať približne 50 trestných oznámení na neznáme osoby.

"Chceme, aby niekto odstúpil, aby sa niekto ospravedlnil. Očakávame, že niekto prevezme zodpovednosť, niečo, čo doteraz nikto neurobil," povedala v pondelok podľa agentúry DPA pred zahraničnými novinármi Cristina Longhiniová, ktorá v Bergame prišla o svojho otca. "Priveľa pacientov sa do nemocníc dostalo príliš neskoro, čo viedlo k príliš veľkému počtu úmrtí," dodala.


Stefano Fusco, ktorému zomrel 85-ročný starý otec, uviedol, že úrady konali "povrchne a amatérsky". Rodiny z Noi Denunceremo podľa neho nechcú finančnú kompenzáciu, "pretože ani všetko zlato na svete nám nemôže vrátiť to, čo sme stratili". "Nejde o pomstu, ale o spravodlivosť," povedal Fusco s tým, že výčitky nie sú namierené proti konkrétnym jednotlivcom alebo lekárom, ale všeobecne voči zvládaniu krízy.

Provincia Bergamo je epicentrom koronakrízy v Taliansku. Najmä regionálna vláda v Lombardsku bola kritizovaná za to, že neskoro izolovala ohniská epidémie. Tá to však odmieta a tvrdí, že také rozhodnutia mala urobiť centrálna vláda v Ríme. Miestna prokuratúra už vyšetrujú zlyhanie vo viacerých prípadoch, napríklad v domovoch dôchodcov, kde bolo najviac obetí.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.