TALIANSKO SA PRIPRAVUJE NA ODCHOD Z EÚ

Matteo Salvini: Som znechutený a pohŕdam touto Európou. Akonáhle bude vírus porazený, musíme sa spýtať sami seba na budúcnosť tejto EÚ. Únia je hadí a šakalí brloh. Najprv musíme zvíťaziť nad vírusom a potom sa znovu zamyslíme nad EÚ. A prípadne sa rozlúčime. Bez poďakovania!

Foto AP
Dátum 29.07.2020

Taliansky senátor Gianluigi Paragone založil novú politickú stranu, ktorej zámerom je dosiahnutie vystúpenia Talianska z Európskej únie - italexit. „Žiadna Európa pre Taliansko - Italexit s Paragonem“ došlo len niekoľko dní po tom, ako lídri EÚ dospeli na summite v Bruseli k dohode o záchrannom balíku pre ekonomiky zasiahnuté pandémiou nového koronavírusu. Paragone založenie strany ohlásil, dva dni po tom, ako sa Londýne stretol s lídrom Strany brexitu (BP) Nigelom Farageom, ktorý bol jednou z kľúčových postáv v rámci vystúpenia Británie z EÚ. Taliani podľa jeho slov pociťujú, že EÚ na začiatku pandémie nového druhu koronavírusu nereagovala dostatočne rýchlo, čo ich rozhnevalo i zarmútilo. 

Začiatkom apríla, keď vrcholia pandémia koronavírusu v Taliansku Matteo Salvini, ktorý pôvodne nebol za vystúpenie z EÚ, ale za jej radikálnu reformu formou obnovenia suverenity národných štátov, pripustil, že Taliansko odíde z EÚ - a bez poďakovania. Veľký architekt európskej unifikácie a bývalý predseda Európskej komisie Jacques Delors vtedy varoval pred smrteľným nebezpečenstvom pre EÚ. „My budeme radi, keď Európska únia skončí a európske národy sa dohovoria na spolupráciu nezávislých národných štátov. Súčasná EÚ je nepriateľ číslo jedna pre existenciu našej krajiny a nášho národa. Som znechutený a pohŕdam touto Európou. Akonáhle bude vírus porazený, musíme sa spýtať sami seba na budúcnosť tejto EÚ. Trvalo jej 15 dní posúdiť, či a ako pomôcť, zatiaľ, čo ľudia umierali. "Únia" je hadí a šakalí brloh. Najprv musíme zvíťaziť nad vírusom a potom sa znovu zamyslíme nad EÚ. A prípadne sa rozlúčime. Bez poďakovania, "napísal Matteo na Twitteri.

Zdá sa, že k Matteovým názorom sa dnes pridal aj svetoznámy taliansky tenorista Andrea Bocelli, ktorý v talianskom Senáte povedal, že po zavedení epidemiologických reštrikcií sa cítil "zahanbený a urazený", pretože ho nariadenia "zbavili osobnej slobody", aj keď sa nedopustil žiadneho zločinu, píše agentúra AP. Koncom mája Bocelli prezradil, že v marci mal pozitívny test na koronavírus, priebeh ochorenia však uňho bol len mierny. Podľa vlastných slov mal len trochu zvýšenú teplotu. Talianske úrady podľa Bocelliho "nafúkli" závažnosť "takzvanej pandémie". "Poznám veľa ľudí a vďakabohu, neviem o nikom, kto by skončil na jednotke intenzívnej starostlivosti. Tak kde je všetka tá závažnosť," vyhlásil Bocelli na pondelňajšej konferencii v talianskom Senáte, informovala agentúra DPA.

Jeho vystúpenie uviedol práve predseda talianskej pravicovej strany Liga Severu Matteo Salvini, ktorý dlhodobo kritizuje spôsob, akým k pandémii pristupuje súčasná talianska vláda premiéra Giuseppeho Conteho. Konferenciu spoluorganizoval poslanec Salviniho strany a ďalší pravicový senátor, ktorý verejne bagatelizuje hrozbu koronavírusu. Bocelliho najnovšie výroky prekvapili jeho mnohých spoluobčanov, pretože ešte na jar, keď v Taliansku vrcholila epidémia, bol tento operný spevák vnímaný ako symbol jednoty talianskeho národa v boji proti koronavírusu, vysvetľuje BBC. Na Veľkonočnú nedeľu Bocelli odspieval sólový koncert z prázdneho milánskeho Dómu, ktorý bol naživo vysielaný na Youtube.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.