TARABA: ÚSTAVNÝ SÚD ZOSMIEŠNIL SÁM SEBA

Rozhodnutie ústavného súdu má podľa Tomáša Tarabu politický podtón. „Po týchto vyjadreniach Fiačana už nepochybujem o tom, že je politik, že robí už teraz politické zadanie,“ tvrdí minister.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 06.03.2024

Ústavný súd (ÚS) SR sám seba riadne zosmiešnil, povedal po dnešnom rokovaní vlády minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) v súvislosti z rozhodnutím ústavného súdu ohľadom novelizácie Trestného zákona. Vyjadril sa, že ak inštitúcia takého kalibru ako ústavný súd rozhodne inak, že rozhodovala roky a roky tvrdila, že sa nemôže vyjadrovať k zákonom, ktoré nie sú zverejnené, tak mu to pripadá, „akoby nejaké náboženstvo rozprávalo, že Ježiš Kristus je boh, a potom povedalo ‚viete čo, my sme si to rozmysleli, on je len človekʻ“. ÚS SR podľa Tarabu prijal rozhodnutie, ktorým poprel svoje vlastné bývalé rozhodnutia. „To je podľa mňa pri serióznosti tej inštitúcie absolútne neakceptovateľné,“ myslí si.

Ako minister Taraba doplnil, predsedu ÚS SR Ivana Fiačana nechce hodnotiť, avšak on ho nikdy neevidoval ako nejakého známeho advokáta. Rozhodnutie ústavného súdu má podľa Tarabu politický podtón. „Po týchto vyjadreniach Fiačana už nepochybujem o tom, že je politik, že robí už teraz politické zadanie,“ tvrdil minister. Je zástancom toho, aby vláda prišla s ďalšou novelizáciou Trestného zákona, ktorá by mala byť predložená do medzirezortného pripomienkového konania a následne do parlamentu.

Ústavný súd (ÚS) návrhy prezidentky Zuzany Čaputovej a opozičných strán na posúdenie ústavnosti novely Trestného zákona prijal na ďalšie konanie. „Ak sú naozaj takí veľkí odborníci, očakávame, že v dohľadnom čase o tom rozhodnú. A keďže im neveríme, alebo už teraz si myslíme, že sú politici, tak je úplne prirodzené, že my spustíme ďalší proces legislatívneho konania. V tom nám nikto zabrániť nevie. Urobíme to v riadnom medzirezortnom pripomienkovom konaní, a nech si to tam majú aj roky, keď si myslia, že to je ich zadanie," vraví šéf envirorezortu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.