TELEVÍZNE VYSIELANIE JUBILUJE

Vo večerných hodinách 3. novembra 1956 sa pred vtedajším bratislavským obchodným domom Dunaj zhromaždili ľudia, ktorí sledovali televízor umiestnený vo výklade obchodného domu

Foto ARCHÍV
Dátum 03.11.2016

BRATISLAVA 3. novembra (TASR/Extra plus) - Televízne štúdio Bratislava, ktoré sa stalo súčasťou vtedajšej Československej televízie (ČST) začalo vysielať 3. novembra 1956. Od začiatku samostatného televízneho vysielania na Slovensku tak vo štvrtok 3. novembra uplynulo 60 rokov.

Československá televízia (ČST) vznikla 1. mája 1953, kedy spustilo svoje vysielanie Televízne štúdio Praha. Z Bratislavy začalo televízne vysielanie v roku 1956. V tom čase bolo na Slovensku približne 32-tisíc televíznych prijímačov.

Vo večerných hodinách 3. novembra 1956 sa pred vtedajším bratislavským obchodným domom Dunaj zhromaždili ľudia, ktorí sledovali televízor umiestnený vo výklade obchodného domu. Na obrazovke televízora prebiehal priamy prenos z osláv 30. výročia vzniku (3. augusta 1926) rozhlasového vysielania na Slovensku. Priamy prenos osláv z vtedajšieho bratislavského Parku kultúry a oddychu (PKO) sa začal o 19. hodine zaspievaním československej hymny a hymny Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) v podaní Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK). Po hymnách nasledoval program SĽUKu, ktorý uvádzala hlásateľka Hilda Michalíková. Vystúpenie SĽUKu bolo snímané tromi televíznymi kamerami a režisérom bol Július Mazanec. Spolu s televíznym štúdiom prenášal prenos aj vtedajší rozhlas.

Pôvodne sa malo začať vysielať až 7. novembra 1956 pri príležitosti výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie (VOSR). Dátum a príležitosť prvého vysielania sa zmenil aj z obáv vtedajších komunistických pohlavárov. Tí sa obávali, že ak by sa z technických príčin prvé pokusné vysielanie nepodarilo, mohlo by to vyznieť ako sabotáž.

Televízne štúdio Bratislava prvé štyri mesiace vysielalo v stredu a v sobotu a neskôr aj v nedeľu. Od novembra 1957 sa vysielalo denne okrem pondelka. Každodenné pravidelné vysielanie sa spustilo v roku 1959, kedy sa začala písať aj história legendárnych bratislavských pondelkov, ktorých súčasťou boli televízne inscenácie. V roku 1962 vzniklo Televízne štúdio ČST Košice a v roku 1966 aj Televízne štúdio ČST Banská Bystrica.

Významný medzník v histórii televízneho vysielania v bývalom Československu je spojený s rokom 1963, kedy sa uskutočnil prvý medzikontinentálny prenos zo zasadnutia Organizácie Spojených národov (OSN) v americkom New Yorku. Prvý farebný prenos sa uskutočnil vo februári 1970. ČST vysielala priamy prenos z majstrovstiev sveta v lyžovaní vo Vysokých Tatrách. Pravidelné farebné vysielanie sa spustilo až v máji 1973.