TEROR V NEMECKU

Streľba v blízkosti synagógy v Halle si vyžiadala dva životy, trvá výnimočný stav

Foto ARCHÍV
Dátum 09.10.2019

BERLÍN 9. októbra (TASR/Parlamentnelisty.sk) - Najmenej dve osoby zahynuli v stredu pri streľbe blízko synagógy vo východonemeckom meste Halle. Informovali o tom svetové tlačové agentúry i nemecké elektronické médiá.

Polícia napísala na Twitteri, že na mieste udalosti bolo vypálených niekoľko projektilov a predpokladaní útočníci unikli autom. Obyvateľov vyzvala, aby neopúšťali svoje príbytky alebo iné bezpečné objekty.

Ďalšie informácie polícia zatiaľ neposkytla. Správu o tom, že k streľbe z automatickej zbrane došlo blízko synagógy v hallskej štvrti Paulus, priniesli spravodajské portály Bild a Mitteldeutsche Zeitung.

Podľa údajov Bildu navyše neznámi páchatelia hodili ručný granát na miestny židovský cintorín. Podľa zverejnených správ páchatelia údajne unikali smerom na mesto Lipsko. Jedného z nich sa však medzičasom zrejme podarilo zadržať.

Okrem okolia miesta streľby polícia v Halle uzavrela aj železničnú stanicu. Streľbu pri synagóge s obeťami na životoch hlásili z Halle počas židovského sviatku Jom kipur, ktorý je pre židovských veriacich jedným z najvážnejších sviatkov v roku.

Po útoku neznámych ozbrojencov pred synagógou, hlásili v stredu streľbu aj z blízkeho mesta Landsberg. Informovali o tom agentúra DPA a spravodajský portál Bild.

Podrobnosti o incidente v Landsbergu, vzdialenom od Halle približne 15 kilometrov, nie sú zatiaľ známe. Podľa očitých svedkov, na ktorých sa odvoláva Bild, padli výstrely aj pred jednou predajňou kebabu v Halle.

Nemecké orgány vyhlásili v danej oblasti "výnimočnú situáciu" a presunuli do Halle všetky dostupné jednotky. Polícia vyzvala obyvateľov Halle i Landsbergu, aby nevychádzali von z budov.