TEXAS A FLORIDA ZAKÁZALI VYDÁVANIE VAKCINAČNÝCH PASOV

Greg Abbott: Vláda by nemala vyžadovať od žiadneho Texasana, aby sa preukázal očkovaním a odhalil informácie o zdraví, len preto aby mohol zvládnuť každodenný život. Budeme pokračovať v dobrovoľnom očkovaní ďalších občanov Texasu a chrániť verejné zdravie, ale urobíme tak bez toho, aby sme šliapali po osobných slobodách ľudí v Texase.

Foto WIKIPÉDIA
Dátum 08.04.2021

Guvernér Texasu Greg Abbott zakazuje štátnym agentúram, politickým útvarom a organizáciám, ktoré dostávajú verejné prostriedky, vytvárať „vakcínové pasy“ alebo inak vyžadovať od niekoho, aby na účely poskytovania služieb predložil dôkaz o vakcíne COVID-19. Téma očkovacích pasov v Texase vyvolala zúrivú diskusiu.

Proti vydávaniu očkovacích pasov sa postavili Republikáni tvrdiac, že ide o zásah do individuálnych slobôd a súkromia. Podporovatelia, vrátane niekoľkých súkromných spoločností, poukazujú na pasy ako na spôsob, ako sa s istotou vrátiť k činnostiam a zaistiť bezpečnosť na pracoviskách. Abbottov príkaz je v súlade s jeho správami o očkovaní. Guvernér Abbott bol zaočkovaný v priamom prenose no zároveň zdôrazňuje, že očkovanie musí byť vždy dobrovoľné. Texas má dnes úplne zaočkovaných viac ako 16-percent svojej populácie. Hospitalizácie a úmrtia v štáte výrazne poklesli. Minulý týždeň dostali nárok na očkovanie všetci Texasania starší ako 16 rokov, hoci dopyt preváži nad ponukou, takže pre niektorých je ťažké dohodnúť si termín.

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra pus

 

Vakcinačné pasy sa od júna stanú realitou aj v EÚ, majú byť vstupenkou pre letnú turistickú sezónu. Technická príprava pasu na národnej úrovni by mala byť kompatibilná s európskou verziou. Zaočkovaní ľudia budú mať počas pandémie i po nej výhody v podobe slobodnejšieho pohybu či väčšej možnosti využívania služieb. Von der Leyenová uviedla, že takýto pas by mal obsahovať informácie o zaočkovaní danej osoby proti koronavírusu, výsledky testov tých, ktorí ešte nemohli dostať vakcínu, alebo informácie o prekonaní ochorenia COVID-19. Medzi zástancov spomenutých pasov patrí napríklad rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorý pred niekoľkými dňami vyhlásil, že by uvítal takýto systém podobný izraelskému. „Tí, ktorí sú zaočkovaní, by mali mať úplnú slobodu, ale rovnako aj tí, ktorí mali koronavírus a sú imúnni a tí, ktorí podstúpia test a preukážu, že sú negatívni," povedal pre nemecký denník Bild.

„Texasania sa postupne vracajú do normálneho života, pretože čoraz viac ľudí dostáva vakcínu proti koronavírusu. Celý čas však hovorím, že, tieto vakcíny sú vždy dobrovoľné a nikdy nie sú vynútené," uviedol Abbott. „Vláda by nemala vyžadovať od žiadneho občana Texasu, aby sa preukázal očkovaním a odhalil informácie o zdraví, len aby mohol zvládnuť každodenný život. Preto som vydal výkonný príkaz, ktorý zakazuje vládne mandáty k vakcínam v Texase. Budeme pokračovať v očkovaní ďalších občanov texasu a chrániť verejné zdravie, ale urobíme tak bez toho, aby sme šliapali po osobných slobodách ľudí v Texase“, dodal na záver guvernér štátu Texas Greg Abbott. Väčšina plánov na vydávanie očkovacích paspv má formu aplikácie v smartfónoch, aj keď niektoré sú v papierovej podobe a považujú sa za spôsob, ako zabezpečiť pre ľudí priepustku na „slobodu“ napríklad na rôzne koncerty, na vstupy do reštaurácií, či športových podujatí 

Presne tak isto ako guvernér Texasu zareagoval aj guvernér štátu Florida Ron DeSantis, ktorý tiež zakázal štátnym agentúram používať očkovacie pasy, ale zašiel ešte o krok ďalej a uviedol, že žiadny podnik nemôže vyžadovať, aby ich zákazníci preukazovali takýmto preukazom, či pasom. „Na Floride nebudeme mať predpísané vakcíny COVID,“ hovorí guvernér Ron DeSantis

Výkonný príkaz znemožňuje akémukoľvek vládnemu subjektu na Floride vydať pas očkovacej látky na preukázanie toho, že osoba bola očkovaná proti COVID-19. Podľa príkazu guvernéra štátu Florida Rona DeSantisa vakcíny na Floride nie sú povinné a rozhodnutie jednotlivca získať vakcínu je súkromnou informáciou o zdravotnom stave. Ak sa človek dá dobrovoľne zaočkovať dostane kartu Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, ktorá osvedčuje jej vakcínu COVID-19. Odvrátenou stránkou týchto pasov je úplne neprijateľné, aby vám vláda alebo súkromný sektor ukladali požiadavku, aby ste preukázali dôkaz o tom, že máte očkovaciu látku, aby ste sa jednoducho mohli zúčastňovať na živote normálnej spoločnosti", uviedol Ron DeSantis.

V USA sa New York sa stal prvým štátom, ktorý dal do obehu očkovací pas - Excelsior Pass, ktorý má rýchlo preukázať dôkaz o zaočkovaní človeka alebo v ňom má zapísaný výkon o absolvovaní testu, ktorý musí byť negatívny. Izrael, ktorý úplne zaočkoval svojich občanov zaviedol do praxe očkovacie preukazy s uvedením použitej očkovacej látky. Očkovacie pasy sa majú od júna 2021 stať realitou aj v Európskej únii.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.