TIENE HIROŠIMY

Jeden z najohavnejších zločinov v histórii vojen doteraz zahaľujú americké mýty

Foto TASR/AP
Dátum 05.08.2016

O posledných dňoch japonských miest Hirošimy a Nagasaki vieme všetko. Poznáme mená posádok dvoch lietajúcich pevností B-52, ktoré nad vojensky bezvýznamnými mestami rozpútali Armagedon, a, prirodzene, poznáme aj mená legendárnych atómových bômb Little Boy (Chlapček) a Fat Man (Tučko), ale takmer nič nevieme o prípravách americkej armády na použitie týchto barbarských zbraní. Letectvo US Army tajne cvičilo atómové bombardovanie už od leta 1944. Úlohou s krycím názvom Silverplate bol poverený plukovník Paul Tibbets.

Tri mesiace pred hirošimskou tragédiou americké výzvedné služby hlásili Trumanovi, že Tokio je zrelé na kapituláciu, keď sa do vojny proti nim zapojí Sovietsky zväz, lebo zachytili a dešifrovali telegram, v ktorom Japonci vyjadrili Moskve svoje želanie skončiť vojnu a kapitulovať.

Jeho bombardéry trénovali v južnej Kalifornii zhodenie jedinej bomby na cieľ a vzápätí čo najrýchlejší únik z miesta bombardovania. Kameramani z projektu Manhattan nakrúcali tento nezvyčajný výcvik a filmy posielali na odborné posúdenie do Los Alamos. Zvrhnutie atómovej bomby sa teda trénovalo rok pred použitím naostro a bola to len otázka času, kedy sa nová zbraň vyskúša na ľuďoch z nepriateľskej krajiny.

 

Japonsko chcelo kapitulovať

Po porážke Nemecka sa črtal koniec vojny aj s Japonskom. Tokio a veľké mestá ostrovnej krajiny boli v troskách, zničené bombami a napalmom ako po výbuchu sopky. Zostal po nich len prach a popol. Japonci už prakticky nemali bojaschopné vojnové loďstvo a počtom slabé, och­romené letectvo nebolo schopné čeliť úderom amerických bombardérov. Na začiatku leta 1945 vedeli, že vojnu prehrali. Tri mesiace pred hirošimskou tragédiou americké výzvedné služby hlásili Trumanovi, že Tokio je zrelé na kapituláciu, keď sa do vojny proti nemu zapojí Sovietsky zväz, lebo zachytili a dešifrovali telegram, v ktorom Japonci vyjadrili Moskve svoje želanie skončiť vojnu a kapitulovať. Strach z Rusov bol oprávnený, na hraniciach s Mandžuskom už stála jedenapolmiliónová Červená armáda. Okrem toho, americký prezident dostával cez neutrálne európske krajiny japonské návrhy na kapituláciu, ak bude zaručená nedotknuteľnosť cisára, priameho potomka Bohyne slnka.

Zodpovednosť prezidenta

Amerického prezidenta viedli k neľudskému rozhodnutiu tri hlavné dôvody. Po prvé – tajný vývoj atómovej bomby stál Američanov 2 miliardy dolárov a tie bolo treba obhájiť pred kongresom tým, že bombu použije ako zámienku na skončenie vojny a záchranu životov amerických vojakov. Po druhé – bomba bude demonštráciou sily a výstrahou pre Sovietsky zväz a po tretie – jej zvrhnutie bude pomstou za Pearl Harbour, ako sa vyjadril Truman pred svojimi generálmi.

Podľa historika Martina Sherwina chcela americká politická elita skončiť vojnu radšej atómovými bombami ako sovietskou inváziou do Pacifiku, ktorá vyplývala z americko-sovietskej dohody.

Také vysvetlenie však sotva obstojí, ak si položíme otázku: Možno na konci vojny ospravedlniť vražednú odplatu proti nevinným civilistom, mužom, ženám a deťom predošlou brutalitou japonskej armády?Truman nijaké overené informácie nebral na vedomie a návrhy ignoroval napriek naliehaniu svojho ministra vojny Henryho L. Stimsona, aby začal vyjednávať s Japoncami o kapitulácii. Podľa historika Martina Sherwina chcela americká politická elita skončiť vojnu radšej atómovými bombami ako sovietskou inváziou do Pacifiku, ktorá vyplývala z americko-sovietskej dohody. Proti použitiu atómových zbraní vystúpili piati zo šiestich amerických päťhviezdičkových generálov, medzi nimi najvplyvnejší generáli Eisenhower a MacArthur. Trumanov náčelník štábu admirál William D. Leahy vyslovil názor, že ak Američania použijú atómovú zbraň ako prví, prijmú etický štandard na úrovni barbarov z temných dôb stredoveku. Povedal: „Neučili ma viesť vojnu takýmto spôsobom, vojny nemožno vyhrať zabíjaním žien a detí.“ Truman však naliehal, aby atómové bomby zvrhli čo najskôr, ešte predtým ako Rusi udrú na Japonsko, a zdôrazňoval, že rozhodnutie použiť atómové zbrane aj zodpovednosť sú na ňom, na prezidentovi Spojených štátov.

Skaza dvoch miest

Američania si v Japonsku odskúšali dva typy atómových zbraní: 6. augusta zvrhli na Hirošimu uránovú a 9. augusta na Nagasaki plutóniovú bombu. Podľa plánu bola plutóniová bomba určená pre mesto Kokura, ale v osudnú hodinu bolo nad ním nepriaznivé počasie a malá viditeľnosť, preto sa 20 míľ pred dosiahnutím centra Kokury ozve z vysielačky rozkaz: Zmeňte kurz na náhradný cieľ – na Nagasaki. Skaza dvoch miest bola dokonalá. O život prišlo vyše 200-tisíc ľudí, v centre výbuchu sa ľudské telá okamžite vyparili, zostali po nich len tiene na kamenných schodoch, v rieke pri teplote 6 270 stupňov Celzia vyvrela voda a na následky ožiarenia doteraz trpia celé generácie pozostalých. Po skončení operácie bolo v Spojených štátoch zakázané zverejňovať fotografie a filmové zábery spálených mŕtvych tiel obetí a zohavených, ešte žijúcich detí. Atómovú púšť po odpálení bômb na Hirošimu a Nagasaki snímali pre tajné archívy iba sprievodné lietadlá. Noviny s neobyčajnou iniciatívou obhajovali bombardovanie a oslavovali Trumana ako víťaza.

Jeden z najohavnejších zločinov v histórii vojen doteraz zahaľujú americké mýty, že atómové bomby boli pre skončenie vojny nevyhnutné. Podľa Gertrude Elizabeth Margaret Anscombovej, ktorá patrí k najvýznamnejším anglofónnym filozofom, je Truman vojnový zločinec, lebo „aký je rozdiel medzi zmasakrovaním civilistov zo vzduchu, ako sa to stalo v Hirošime a Nagasa­ki, a vyhladením českej alebo poľskej dediny?“ Pravda, víťazi vojen sa nesúdia a už vôbec nie v USA. Ale zapierať pravdu a klamať svet 70 rokov po skončení najhroznejšej vojny v histórii ľudstva je hanebné. Pre Ameriku i pre nás. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.