TIS: ŠTÁT ROBÍ PRI PREPLÁCANÍ NÁKLADOV ROZDIELY MEDZI SAMOSPRÁVAMI

Podľa TIS štát uznal samosprávam 78 percent nákladov, okresné úrady však výdavky posudzovali rôzne. Viaceré mestá upozorňujú, že preplácanie nákladov bolo nejednoznačné, byrokratické a zdĺhavé.

Foto tasr
Dátum 21.12.2020

BRATISLAVA 21. decembra (SITA/extraplus.sk) - Štát pri preplácaní nákladov spojených s pandémiou koronavírusu nepristupuje k samosprávam jednotne. Ako na sociálnej sieti uviedla organizácia Transparency Internetional Slovensko (TIS), vláda minulý mesiac schválila preplatenie prvých 7,8 milióna eur pre 1 407 samospráv, ktoré o úhradu nákladov v súvislosti s prvou vlnou pandémie požiadali. Štát tak podľa TIS samosprávam uznal zhruba 78 percent nákladov, okresné úrady však výdavky posudzovali rôzne.

V tejto súvislosti TIS uvádza príklad obce Markušovce v okrese Spišská Nová Ves, ktorej štát preplatil šieste najvyššie výdavky v hodnote cez 140-tisíc eur. „Markušovce majú pritom iba 4 500 obyvateľov a v danom období do konca augusta nezaznamenali ani jeden prípad ochorenia COVID-19. Okresný úrad im uznal nielen neúmerne veľké nákupy a šitie desiatok tisícok rúšok, ale aj stráženie osady. Susedný okresný úrad pritom rovnaký výdavok mestu Gelnica škrtol,“ konštatuje TIS.

Mzdové náklady mestských policajtov za viac ako 700-tisíc eur tvorili podľa TIS najväčšiu položku uznaných nákladov v Prešove. „Tamojší okresný úrad im vďaka tomu preplatil druhé najväčšie výdavky na Slovensku celkovo za vyše 828-tisíc eur. Iné krajské mestá si v súvislosti s prvou vlnou koronakrízy uplatnili výrazne menej – v Nitre to bolo 51-tisíc eur, v Žiline 59-tisíc, v Trenčíne 75-tisíc. Menej sa podarilo získať aj Bratislave a jej mestským častiam, ktorým okresný úrad dovedna preplatil 729-tisíc eur,“ uvádza organizácia s tým, že pôvodne bratislavské mestské časti žiadali o úhradu nákladov za vyše 2,3 milióna eur. Prešov pritom podľa TIS nebojoval s rozsiahlejšími následkami krízy, v meste do konca augusta zaznamenali podľa Národného centra zdravotníckych informácií 90 prípadov COVIDU-19. „V Nitre ich bolo 80, v Žiline 97, v Trenčíne 99 a v Bratislave 780,“ konštatuje organizácia.

Viaceré mestá podľa TIS upozorňujú, že preplácanie nákladov bolo nejednoznačné, byrokratické a zdĺhavé. Podľa stanoviska mestského úradu v Trenčíne absentuje v tejto súvislosti akékoľvek odôvodnenie a bližšia špecifikácia verifikovanej sumy ako aj dôvody, pre ktoré niektoré výdavky neboli uznané. Organizácia tiež cituje mesto Prešov, ktoré hovorí o „nejasných, nepresných a nejednotných usmerneniach“. „Veľký priestor na zefektívnenie procesu vidia aj na bratislavskom magistráte, a to predovšetkým v spôsobe vykazovania položiek ako aj v rozšírení na ďalšie výdavky ako je napríklad nákup testov,“ uvádza TIS.

V porovnaní s inými schémami štátnej pomoci nie je podľa TIS doterajší balík pre obce veľký. „Len úrady práce doteraz podporili zasiahnutých ľudí a firmy vyše 622 miliónmi eur, takmer 40 miliónov eur poskytlo na nájomné firmám a živnostníkom aj ministerstvo hospodárstva. Na Slovensku však máme takmer 2 930 samospráv, ktorým náklady na pandémiu rastú naďalej,“ uvádza organizácia. Bratislavský magistrát podľa TIS už teraz avizuje, že bude opäť žiadať o preplatenie 114-tisíc eur za nákup respirátorov, ktoré počas uzávierky 1. kola ešte nevyužil. „Náklady za ďalších 200-tisíc magistrátu vznikli už aj počas druhej vlny, najmä za dezinfekciu, ochranné rukavice a obleky či antigénové testy,“ uvádza TIS.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.