TISÍCE BELGIČANOV PROTESTOVALI PROTI PANDEMICKÝM OPATRENIAM

Masy ľudí bez rúšok pochodovali smerom k budovám Európskej únie, pričom mnohí skandovali "Sloboda" a tvrdili, že choroba COVID-19 nie je o nič horšia ako chrípka.

Foto sita/ap
Dátum 30.05.2021

Tisíce ľudí demonštrujúcich proti obmedzeniam súvisiacim s koronavírusovou pandémiou pochodovalo v sobotu smerom k sídlu Európskej únie v belgickej metropole Brusel. Ako píše agentúra AP, počas soboty vypukli menšie potýčky medzi políciou a účastníkmi tohto nepovoleného zhromaždenia.

Demonštranti sa stretli v Bruselskom parku pri príležitosti párty zorganizovanej v rozpore s platnými protiepidemickými opatreniami. Stovky ľudí bez rúšok následne pochodovali smerom k budovám Európskej únie, pričom mnohí skandovali "Sloboda" a tvrdili, že choroba COVID-19 nie je o nič horšia ako chrípka, píše agentúra AFP. Polícia blokovala ulice a po menších potýčkach sa im podarilo davy ľudí rozohnať.

V ostatných týždňoch sa v lesoch pri parku Bois de la Cambre odohrali viaceré párty, proti ktorým polícia zasiahla vodnými delami a slzotvorným plynom, čo viedlo k početným zraneniam a zatknutiam. V Belgicku napriek zlepšujúcej sa pandemickej situácii stále platia prísne obmedzenia zakazujúce väčšinu verejných zhromaždení, pripomína AP. Skôr v sobotu sa uskutočnil povolený protest približne 1000 zdravotných pracovníkov, ktorí žiadali vyššiu finančnú podporu a viac nemocničného personálu.

"Sme unavení, pretože kríza COVID-19 viedla k predĺženiu pracovnej doby v nemocniciach a kratšiemu odpočinku. Zrušili nám veľa voľna kvôli starostlivosti o pacientov," povedala zdravotníčka Justine Lombardová. "Bolo to normálne a všetci sme to s radosťou urobili, pretože je to naša práca... ale ľudia si musia uvedomiť, že táto situácia nie je udržateľná," dodala.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.