TRANSPARENCY INTERNATIONAL SLOVENSKO VYZVALA MATOVIČA, ABY ZRUŠIL REZERVU PREDSEDU VLÁDY

TIS: Je trestuhodné, že v čase koronakrízy nebol ani cent z týchto prostriedkov využitý na zmierňovanie dopadov epidémie

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 27.04.2020

BRATISLAVA 27. apríla (SITA/extraplus.sk - Premiér Igor Matovič (OĽaNO) neplánuje zrušiť rezervu predsedu vlády, ale chce zmeniť spôsob jej využívania. Pre agentúru SITA to uviedol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Bývalý premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) rozdal krátko pred svojím odchodom z tejto rozpočtovej rezervy 439-tisíc eur.

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) v tejto súvislosti Matoviča vyzvala, aby rezervu predsedu vlády zrušil.

„Pán premiér neplánuje zrušiť rezervu predsedu vlády, ale zásadne zmeniť spôsob jej využívania,“ priblížilo tlačové oddelenie úradu vlády. K zrušeniu rezervy ho 22. marca vyzvala TIS po tom, ako poukázala na pochybnosti s dotáciami, ktoré úrad expremiéra Pellegriniho podpísal deň pred podaním demisie vlády.

Mimovládka tvrdí, že tento nástroj finančnej podpory si neplní svoju funkciu. Na nejasnosti v súvislosti s prideľovaním takejto formy finančnej podpory upozornil aj poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (OKS, klub SaS) vo svojom blogu.

Transparency zdôraznila, že v tomto prípade nejde iba o tradičné výhrady k netransparentnému či neférovému prerozdeľovaniu peňazí.

„Je trestuhodné, že v čase koronakrízy nebol ani cent z týchto prostriedkov využitý na zmierňovanie dopadov epidémie. Rezerva má byť pritom podľa zákona využívaná práve na ‚krytie nepredvídaných výdavkov‘,“ ozrejmila koncom marca TIS.

Mimovládka dodala, že neobstojí ani vysvetlenie expremiéra, že zmluvy sa administratívne pripravovali dlho. Ďalej poznamenala, že vzhľadom na krízovú situáciu mohol Úrad vlády SR pôvodné rozhodnutia prehodnotiť a peniaze použiť inak a zmysluplnejšie.

Mimovládka ešte 12. februára upozornila, že z rezervy predsedu vlády úrad venoval 50-tisíc eur občianskemu združeniu Slovenka na organizáciu folklórneho Dňa kroja v Banskej Bystrici. V daný deň vyšiel v časopise Slovenka patriaci pod danú organizáciu rozhovor s vtedajším premiérom Petrom Pellegrinim. Časopis sa vtedy ohradil voči tomu, že by rozhovor s premiérom súvisel s dotáciou vyčlenenou z rezervy predsedu vlády.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.