TRANSPARENCY SPÚŠŤA HON NA VLASTNÍKOV HOTELOV

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko plánuje spustiť mapu vlastníkov hotelov. Od Slovákov chce, aby zvažovali, komu dávajú svoje peniaze. Ako pripomína TIS, z korupcie v kauze dotácií bol nedávno obvinený Martin Kvietik zo Slavie Capital, ktorá vlastní hotel Albrecht v Bratislave.

Foto PEXELS/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 28.08.2020

BRATISLAVA 28. augusta (SITA/extraplus.sk) – Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) plánuje spustiť mapu vlastníkov hotelov. Od Slovákov chce, aby zvažovali, komu dávajú svoje peniaze. Ako pripomína TIS vo svojom blogu, z korupcie v kauze dotácií bol nedávno obvinený Martin Kvietik zo Slavie Capital, ktorá vlastní hotel Albrecht v Bratislave.

V izbe číslo osem hotela mal Kvietik prijímať úplatky a riešiť biznis s politikmi zo Slovenskej národnej strany (SNS). Z prania špinavých peňazí je v rovnakej kauze obvinený aj Norbert B., ktorý je spájaný s nitrianskym hotelom Zlatý kľúčik. Mimovládka spomína aj bratislavský hotel Tatra, ktorý vlastní rodina Lexovcov. Ivan L., predseda dozornej rady firmy vlastniacej hotel a bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS), stále čelí obžalobe v súvislosti s únosom Michala Kováča ml.

„Nákup nehnuteľností, akými sú napríklad hotely, je vo svete obľúbeným spôsobom prania špinavých peňazí, respektíve investovania pochybne získaného bohatstva. Hotely či penzióny sú pre oligarchov formou statusu, ale aj vhodným miestom pre neformálne stretnutia pri robení biznisu,“ uvádza TIS.

V poslednej dobe sa dostáva do popredia etický rozmer nakupovania, najmä pri zelených a ľudskoprávnych témach. Medzi kritériá by sa podľa TIS mohlo zaradiť aj vlastníctvo. Aj keď si uvedomuje, že zvažovanie „nezávadného” vlastníka nie je čiernobiele, každý môže podľa nej svojou troškou priložiť ruku k dielu. „Zďaleka nie sme ako spotrebitelia voči oligarchom takí bezradní, ako sa to môže na prvý pohľad zdať. Vo voľbách volíme politikov, aby štát lepšie zatočil s podvodníkmi. Medzi voľbami však máme stále možnosť voliť - tentokrát peniazmi. Zvažujme dobre, komu ich posunieme do vrecka,“ uzatvára mimovládka.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.