TRUBAN PREMIÉROM?

Podľa lídra Progresívneho Slovenska je lokapatriotizmus a vlastenectvo hanbou

Foto Jaroslav Novák/TASR
Dátum 14.07.2019

Tento článok je o tom, prečo nie je dobré riešenie pre Slovensko, aby bol premiér Michal Truban. Pozrime sa najprv na postavenie predsedu vlády. Predseda vlády na Slovensku je vždy človek, ktorý veľmi určuje smer slovenskej domácej aj zahraničnej politiky. Pan Truban mal pred rokmi vyjadrenie, že ,,Demokracia je na p..u." A takýto človek sa prezentuje ako demokrat v súčasnosti. V poriadku môže zmeniť názor. Len potom nastane otázka, čo ak ako premiér bude meniť názory z jednej strany na druhú v dôležitých otázkach a z toho vyplývajúcich riešeniach?

Rozporuplný predseda

Zoberme si aj ďalšie jeho vyjadrenie o tom, ako pred rokmi vyhlásil, že lokalpatriotizmus a vlastenectvo sú hanbou. Pripomína mi to situáciu ako sa pred rokmi v slovenskom parlamente niektorí politici hanbili za to, že v slovenských štátnych symboloch je dvojkríž. Michal Truban vysvetlil ako to s tým lokalpatriotizmom a vlastenectvom myslel. Ale ja vidím rozpor v jeho tvrdeniach a verím, že nie som sám, čo ten rozpor vidí. Ďalšie jeho vyjadrenie ,,že robotník, ktorý nemá prácu, je buď lenivý, nekomunikuje alebo klame" je tiež na hrane pravdivosti. Povedzme si teraz prečo. Ak som trebárs robotník z Rimavskej Soboty a nemám možnosť sa v Rimavskej Sobote zamestnať kvoli obrovskému nedostatku pracovných príležitostí, aj napriek tomu, že som skúšal ozaj nájsť v tomto meste prácu aj v iných odboroch som podľa vyjadrenia Trubana o robotníkoch lenivý, nekomunikujem alebo klamem. Hoci povedzme v Rimavskej Sobote som si prácu skúšal nájsť. Vyjadrenie Trubana svedčí o neznalosti pracovného trhu v rôznych regiónoch a práve preto si dovolím tvrdiť, že človek ktorý nepozná dobre situáciu v rôznych regiónoch, nevie aká je presne situácia povedzme s prácou v Moldave nad Bodvou alebo napríklad v Stropkove. Netvrdím, že človek ktorý bude premiér SR, má všetko o pracovnom trhu v každom regióne vedieť. Ale ako potom môže takýto človek ako predseda vlády riešiť situáciu s prácou  aj práve  robotníka z Rimavskej Soboty? 

Ďalej si zoberme, aké je postavenie predsedu vlády v štátoch V4. Každý z predsedov vlády Poľska, Maďarska, Českej republiky, týchto štatov háji aj národné záujmy svojho štátu. Ak bude Michal Truban predseda vlády, čo ak napríklad po dohode s Kiskom pozvú migrantov na Slovensko práve preto, že niektoré pracovné pozície na našom trhu cítia nedostatok? Dobre možno to takto neurobí. Ale ak bolo preňho pred rokmi hanbou vlastenectvo a lokalpatriotizmus, kde je potom záruka, že bude dôstojne hájiť národné záujmy SR podnikateľ ako on?

Honba za úspechom

Je to aj o ambíciach - Michalovi Trubanovi sa v živote veľa vecí zadarilo, bol šikovný, vypracoval sa, presadil sa, vyšla mu aj kniha. Zdá sa, že možno práve preto časom zmenil názor na svoje tvrdenie, ktoré pred rokmi mal, že politika ho nezaujíma. Tu je opäť zmena v jeho názoroch. Pred rokmi do politiky nie a teraz áno. Potom ozaj nastáva otázka, či to nie je práve jeho ego úspechov, ktoré ho predsa len pritiahlo do politiky, aj keď tam pred rokmi nechcel ísť. A možno práve preto ukazuje ambície, že má na to, aby bol premiér SR. Mať ambície je jedna vec a byť premiér nielen podnikateľov ale aj seniorov, robotníkov, zdravotníkov, učiteľov a ďalších občanov SR  je druhá vec.

Iný aspekt je aj to, že keď liberál ako Michal Truban sa dokáže spojiť s kresťanskou stranou ako je KDH, ktorá má v agende svojho programu často opačný názor ako liberálne Progresívne Slovensko, svedči to aj o tom, aká silná je zrejme jeho túžba nielen po úspechoch v oblasti IT, ale aj v politike. Ja len dúfam, že pri tej jeho honbe za úspechom v politike nebude zase meniť názory z jednej strany na druhú ako na bežiacom páse. 

Kresťanské Slovensko v rukách liberálov

Veľa ľudí by povedalo dajme mu šancu a uvidíme. Moja otázka ale znie skôr: A to vari nie je iná osoba, ktorá by ako predseda vlády lepšie dokázala hájiť národné záujmy SR? Odpoveď znie: Určite je.  A úplne zvláštne vyznieva aj fakt, že SR, kde žije približne 80 percent kresťansky zmýšľajúcich obyvateľov, by mala reprezentovať nielen liberálna prezidentka (ktorá miesto toho aby chodila na festival Pohoda, doteraz nezavítala napríklad na žiaden kresťanský festival), ale aj liberálny predseda vlády. Pevne dúfam, že liberáli neovládnu kresťanské Slovensko.

 (Autor je lektor anglického jazyka a vychovávateľ v Centre pre deti a rodiny v Bratislave)

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.