TRUMP VRAJ ŽIADAL O POMOC SO ZNOVUZVOLENÍM ČÍNSKEHO PREZIDENTA

Bývalý prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť v knihe odhaľuje aj prezidentovu neinformovanosť, nepríjemné pracovné prostredie v Bielom dome či vulgárne vyjadrenia na adresu novinárov.

Foto AP
Dátum 19.06.2020

WASHINGTON 19. júna (SITA/extraplus.sk) - Americký prezident Donald Trump sa pokúšal presvedčiť čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby mu pomohol zabezpečiť si znovuzvolenie. Uvádza sa okrem iného v knihe spomienok bývalého prezidentovho poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona, ktorej uvedeniu na trh sa snaží zabrániť Trumpova administratíva. Trump tiež podľa Boltona videl všade konšpirácie a bol dlhodobo "šokujúco neinformovaný o tom, ako viesť Biely dom, nehovoriac o obrovskej federálnej vláde". Boltonova 577-stranová kniha s názvom The Room Where It Happened by sa mala oficiálne dostať na trh 23. júna. Americké ministerstvo spravodlivosti však v stredu podalo žalobu, v ktorej žiada súd, aby tomu zabránil. Publikácia totiž podľa nich obsahuje tajné informácie. Vydavateľstvo Simon & Schuster to označilo za "ľahkovážny a politicky motivovaný márny" pokus. Stovky tisíc kópií publikácie už totiž distribuovali do celého sveta a súdnym zákazom tak nič nedosiahnu. Viaceré americké médiá, ktoré už majú kópie knihy k dispozícii, z nej v stredu zverejnili niektoré úryvky.

Od čínskeho prezidenta vraj Trump chcel, aby Čína nakúpila poľnohospodárske produkty od amerických farmárov, čo by mu podľa neho pomohlo k opätovnému zvoleniu. Ďalšia konverzácia sa týkala výstavby koncentračných táborov v oblasti Sin-ťiang, v ktorých Čína zadržiava Ujgurov a príslušníkov ďalších menšín, pričom sa Trump vyjadril, že by s tým mali pokračovať, lebo "to je správna vec". Verejne však jeho administratíva zaobchádzanie s Ujgurmi kritizuje.

Bolton v knihe neobišiel ani ukrajinský škandál, ktorý viedol k procesu impeachmentu. Ten by však podľa neho dopadol inak, ak by sa pozornosť nevenovala len Ukrajine, ale aj ďalším prípadom politického zasahovania.

Kniha pritom obsahuje aj ďalšie zaujímavé odhalenia. Napríklad, že Trump netušil, že aj Veľká Británia patrí medzi jadrové veľmoci a v roku 2018 sa na to začudovane pýtal počas stretnutia s vtedajšou premiérkou Theresou Mayovou. Svojho bývalého personálneho šéfa Johna Kellyho sa zas vraj pýtal, či je Fínsko súčasťou Ruska.

Inváziu do Venezuely, ktorá je podľa neho aj tak súčasťou Spojených štátov, označil Trump za "cool" nápad. Ruský prezident Vladimir Putin podľa Boltona v máji 2019 v telefonickom rozhovore so svojím americkým kolegom predviedol úžasnú propagandu na sovietsky štýl, keď venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa prirovnal k Trumpovej protikandidátke z volieb v roku 2016 Hillary Clintonovej, čo vraj Trumpa celkom presvedčilo. V rozhovore pre ABC News, ktorý odvysielajú v nedeľu, Bolton konštatuje, že Putin si podľa neho myslí, že môže Trumpa manipulovať, ako sa mu hodí.

Bolton v knihe opisuje aj nepríjemné pracovné prostredie v Bielom dome a nechuť mnohých Trumpových spolupracovníkov robiť pre prezidenta.

Počas stretnutia v New Jersey v roku 2019 sa zas Trump údajne vyjadril, že reportéri, ktorých zamestnávateľov zvykne označovať ako "fake news", by mali odhaliť svoje zdroje alebo čeliť väzeniu. "Týchto ľudí by mali popraviť. Sú to hajzli," cituje Trumpa v knihe Bolton.

Biely dom ešte v januári informoval, že kniha obsahuje "prísne tajné" detaily, ktoré musia pred vydaním odstrániť a prezident aj tento týždeň Boltona obvinil, že neabsolvoval proces kontroly pred vydaním, ktorý by zabezpečil, aby kniha neobsahovala utajené informácie. Podľa Boltonovho právneho zástupcu Charlesa Coopera však jeho klient niekoľko mesiacov spolupracoval so špecialistkou na utajené informácie Ellen Knight, s ktorou urobil všetky potrebné zmeny. Pre The Wall Street Journal sa pritom vyjadril, že Biely dom celý proces využil na to, aby ochránil prezidenta pred hanbou.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.