TRUMPOV TÍM PRÁVNE ZAKROČIL V GEORGI, IDE UŽ O ŠTVRTÝ ŠTÁT, KDE NESEDÍ SČÍTAVANIE

V žalobe sa ďalej tvrdí, že pracovník volebného okrsku v Georgii pridal k celkovému objemu hlasov korešpondenčné hlasovacie lístky, ktoré neboli náležite spracované. To u republikánov vyvolalo obavy, že medzi riadne odovzdané hlasy sa môžu zamiešať korešpondenčné hlasy, ktoré prišli po termíne.

Foto EXTRA PLUS
Dátum 05.11.2020

WASHINGTON 5. novembra (TASR/extraplus.sk) - Volebný tím republikánskeho prezidenta USA Donalda Trumpa napadol proces sčítania hlasov v štáte Georgia. Ide už o štvrtý štát, ktorý sa stal v tejto súvislosti terčom Trumpových právnych krokov. Šéf Bieleho domu žalobou požaduje ukončenie sčítavania hlasov, pretože republikánski pozorovatelia údajne nemajú prístup k danému procesu a požadujú sprehľadnenie situácie, informovala v noci na štvrtok tlačová agentúra DPA. Republikáni v žalobe žiadajú sudcu, aby nariadil demokraticky naklonenému okresu Chatham "zabezpečiť" a skladovať hlasovacie lístky, ktoré dorazili v utorok - v deň volieb - po 19.00 h miestneho času.

V žalobe sa ďalej tvrdí, že pracovník volebného okrsku v Georgii pridal k celkovému objemu hlasov korešpondenčné hlasovacie lístky, ktoré neboli "náležite spracované". To u republikánov vyvolalo obavy, že medzi riadne odovzdané hlasy sa môžu zamiešať korešpondenčné hlasy, ktoré prišli po zmienenom termíne. V štáte Georgia musia poštou odoslané volebné lístky doraziť v deň volieb do 19.00 h, inak sa nezapočítajú, vysvetľuje DPA. Georgia zatiaľ nevyhlásila za víťaza ani Trumpa, ani jeho demokratického vyzývateľa Joea Bidena. Trumpov tím po tesných utorkových voľbách právne zaútočil aj v ďalších štátoch - Pensylvánii, Michigane a Nevade, požadujúc zastavenie prijímania neskoro prichádzajúcich korešpondenčných volebných lístkov a zastavenie procesu sčítavania hlasov, tvrdiac, že tamojšie úrady bránia republikánskym pozorovateľom v prístupe na miesta sčítavania.

Prezidentov volebný štáb tiež oznámil, že požiada o prerátanie hlasov v štáte Wisconsin, kde zvíťazil Biden. Hlavný manažér republikánskej kampane Bill Stepien podľa tlačovej agentúry AP citoval "nezrovnalosti v niekoľkých okrskoch Wisconsinu", avšak bez uvedenia detailov. Tieto kroky odhaľujú legislatívnu stratégiu, ktorú prezident signalizoval už pred niekoľkými týždňami - menovite, že sa bude usilovať napadnúť integritu volebného procesu v štátoch, kde by výsledky hlasovania mohli znamenať jeho porážku. Biden vyhlásil, že zrátavanie hlasov by malo pokračovať vo všetkých štátoch. "Demokraciu nám nikto nikdy nevezme," dodal. "Trumpova kampaň podáva množstvo bezvýznamných žalôb po celej krajine. Nenechajte sa oklamať. Vedia, že prehrali a toto je všetko, čo im zostalo," napísal na sociálnej sieti Twitter právnik Demokratickej strany Marc Elias.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.