TRUSSOVÁ: UKRAJINU BUDEME PODPOROVAŤ AŽ KÝM NEZVÍŤAZÍ

Britská premiéra uviedla, že Veľká Británia plánuje na svoju obranu vynaložiť do roku 2030 až tri percentá HDP, čo je podstatne viac než dve percentá, ktoré musia do obrany investovať členovia NATO.

Foto SITA/AP
Dátum 22.09.2022

Premiérka Liz Trussová prisľúbila v noci na štvrtok na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN), že Británia bude poskytovať Ukrajine vojenskú pomoc až do jej víťazstva proti Rusku. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. Trussová sa pripojila k ďalším svetovým lídrom, ktorí sa na stretnutí OSN ohradili voči ruskému prezidentovi. Vladimir Putin totiž v stredu nariadil mobilizáciu záložníkov, čo svedčí o tom, že sa nechystá v blízkej budúcnosti ukončiť konflikt na Ukrajine.

Tento krok podľa Trussovej len upozorňuje na "katastrofické zlyhanie" ruskej invázie a posilní odhodlanie západných spojencov pomáhať Ukrajine. "Nenájdeme pokoj, kým Ukrajina nezvíťazí," uviedla Trussová. "V tento kľúčový moment konfliktu sľubujem, že zachováme alebo navýšime našu vojenskú pomoc pre Ukrajinu a budeme ju poskytovať tak dlho, ako bude treba," uviedla britská premiérka na zasadnutí VZ OSN. Ide o jej prvú zahraničnú cestu od nástupu do funkcie premiérky.       Trussová tiež povedala, že Británia sa zaväzuje, že na svoju obranu vynaloží do roku 2030 tri percentá HDP. To je podstatne viac než dve percentá HDP, ktoré musia do obrany investovať členovia Severoatlantickej aliancie. Britská premiérka okrem toho vyzvala na ekonomickú jednotu, ktorú označila za mocný nástroj proti agresii. "G7 a naši rovnako zmýšľajúci partneri, by mali v ekonomicky konať ako NATO - spoločne brániť našu prosperitu... Ak je ekonomika nášho partnera terčom agresívneho režimu, mali by sme konať spoločne a podporiť ho - všetci za jedného a jeden za všetkých," uviedla Trussová.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.