TUSK SKRITIZOVAL SZIJJÁRTÓA A BLANÁRA ZA STRETNUTIE S LAVROVOM

„Kolegovia v Bratislave a Budapešti opäť dokazujú, že naše názory na niektoré otázky sú príliš rozdielne,“ poznamenal Tusk. Litovská premiérka Ingrida Šimonytė tiež označila stretnutie s Lavrovom za „poľutovaniahodnú voľbu“.

Foto SITA/AP
Dátum 05.03.2024

Poľský premiér Donald Tusk v pondelok ostro skritizoval ministrov zahraničia zo Slovenska a Maďarska za stretnutia s ich ruským náprotivkom v Turecku. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó a slovenský minister Juraj Blanár sa stretli so Sergejom Lavrovom v piatok počas diplomatického fóra v tureckej Antalyi, pričom maďarský politik zverejnil snímky zo spoločnej večere na sociálnych sieťach.

Stretnutie s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom v ten istý deň, ako v Moskve pochovali ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, nie je podľa Tuska len „prejav dobrého alebo zlého vkusu“. „Otázka hodovania v deň pohrebu Alexeja Navaľného... je len ďalším znakom maďarskej vlády, ktorý ťažko akceptujeme z morálnych a politických dôvodov,“ povedal predseda poľskej vlády.

„Kolegovia v Bratislave a Budapešti opäť dokazujú, že naše názory na niektoré otázky sú príliš rozdielne. Určite, čo sa týka postoja k Rusku a útoku na Ukrajinu,“ poznamenal tiež Tusk. Litovská premiérka Ingrida Šimonytė, s ktorou sa Tusk stretol v pondelok v Litve, tiež označila stretnutie s Lavrovom za „poľutovaniahodnú voľbu“.

Stredoeurópske štáty sú hlboko rozdelené v otázke ruskej vojny proti Ukrajine a spôsobu riešenia konfliktu, pripomína agentúra AP. Zatiaľ čo Poľsko a Česká republika sú jednotné v silnej podpore Ukrajiny vrátane dodávok zbraní, Maďarsko a Slovensko majú výrazne odlišné názory.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.