U BIDENA NAŠLI TAJNÉ MATERIÁLY, KTORÉ NEODOVZDAL

Dokumenty pochádzajú z čias, keď bol Joe Biden viceprezidentom. Podľa CNN pritom nie jasné, čoho sa tieto dokumenty týkali, upozorňuje však, že zákon zaväzuje ľudí vo federálnych úradoch, aby všetky oficiálne a tajné materiály odovzdali, keď sa skončí ich služba.

Foto SITA/AP
Dátum 10.01.2023

V súkromnej kancelárii amerického prezidenta Joea Bidena našli vlani na jeseň niekoľko tajných dokumentov z čias, keď bol viceprezidentom. V pondelok to potvrdili jeho právnici, informuje spravodajský portál CNN. O náleze ako prvé informovalo CBS News.

Tím prezidentových právnikov našiel vládne dokumenty v novembri, keď vypratávali jeho washingtonskú kanceláriu Penn Biden Center. Asi desať materiálov následne odovzdali Národnému archívu. Biden využíval kanceláriu asi jeden a pol kilometra od Bieleho domu, kde dokumenty našli, v rokoch 2017 až 2020. Podľa CNN pritom nie jasné, čoho sa tieto dokumenty týkali, upozorňuje však, že zákon zaväzuje ľudí vo federálnych úradoch, aby všetky oficiálne a tajné materiály odovzdali, keď sa skončí ich služba.

„Tieto dokumenty našli prezidentovi právnici,“ vyjadril sa prezidentov osobitný poradca Richard Sauber a doplnil, že „dokumenty neboli predmetom žiadnej predchádzajúcej žiadosti alebo vyšetrovania Archívu. Od ich nájdenia spolupracujú prezidentovi osobní právnici s Archívom a ministerstvom spravodlivosti na procese, ktorý má zabezpečiť, aby boli všetky záznamy administratívy Obama-Biden náležite vo vlastníctve Archívu“.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.