ÚCTA K OSLOBODITEĽOM SA NENOSÍ: PRAHA POD RÚŠKOM KORONAVÍRUSU ODSTRÁNILA SOCHU MARŠALA KONEVA

Bude Rusko naďalej garantovať české hranice?

Foto ARCHÍV
Dátum 04.04.2020

V Prahe využili pozornosť upätú na pandémiu koronavírusu a odstránili sochu maršala Koneva, veliteľa záverečného oslobodenia Prahy. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, patriaci do Pirátskej strany, cynicky poznamenal, že socha nemala rúško, ktoré je teraz na verejnosti povinné. Podľa médií chcú sochu maršala umiestniť do pripravovaného múzea pamäti 20. storočia. Podľa názvu to bude akýsi skanzen sôch a iných artefaktov, pripomínajúcich 20. storočie. Ale potom by tam mali byť umiestnené aj fotografie zaplneného Václavského námestia po atentáte na Heydricha, kde tisíce Čechov smútili za popraveným ríšskym protektorom. Bolo ich tam viac než v novembri 1989. Alebo fotografia Heydricha s českou kráľovskou korunou, keď si ju dal „zo srandy“ na hlavu.

Alibista Beneš

Kolářovým ďalším argumentom na odstránenie sochy bolo, že maršal Konev velil sovietskym vojskám, ktoré potlačili maďarské povstanie v roku 1956 a tiež, že po preniknutí Konevovej armády na východné Slovensko na jeseň 1944 odtiaľ odvážali tisíce občanov do gulagov. „V decembri 1943 rokovala delegácia československej emigrantskej vlády v Londýne na čele s prezidentom Eduardom Benešom v Moskve o budúcich sovietsko-československých vzťahoch. Eduard Beneš žiadal pri rokovaní Vjačeslava Molotova, aby sovietska vláda vykonávala „priateľský“ tlak na čekoslovenskú vládu, aby táto potrestala slovenských občanov, ktorí nesú vinu na vojne proti Sovietskemu zväzu. Beneš by mal alibi na trestanie na Slovensku, koho by zachcel. Molotov to odmietol. Povedal, že Slovákov nemožno dávať na jednu rovinu s Nemcami a Maďarmi. Benešova žiadosť sa nachádza v sovietskom zápise o rokovaní, ale nie v československom. Píše o tom ruská historička Valentína V. Marjina v knihe SSSR i Slovakia 1939-45: vojenno-političeskije aspekty. Keď sa v roku 1990 pripravoval zákon o súdnej aj mimosúdnej rehabilitácii, slovenskí navrátilci z gulagov sa domáhali, aby aj oni boli zaradení do zákona. Zástupcovia Verejnosti proti násiliu, hlavného slovenského partnera českého Občanského fóra to odmietli s argumentom, že odvlečení do gulagov boli väčšinou fašisti. Slovenskí väzni gulagov dosiahli zákon o svojej rehabilitácii až v nasledujúcom roku,“ vyvrátil Kolářove bludy právnik a bývalý slovenský politik Ján Čarnogurský vo vyjadrení na webe srspol.sk.

Dno morálky

K soche maršala Koneva sa vyjadril aj český politik, novinár a publicista Josef Skála. „Áno, chce sa mi zvracať a nie som zďaleka sám. Je to obludný škandál. Ľudia, ktorí to spôsobili, sa prepadli na samotné dno cti, morálky, svedomia a všetkých hodnôt vôbec, ktoré sa rešpektujú medzi normálnymi ľuďmi. Hanebnosť spočíva v tom, že to urobili v tejto chvíli, keď ľudia v podstate nevychádzajú z domu. Ako poslední uličníci sa museli schovať za podmienky tohto mimoriadneho núdzového stavu, aby potom odviezli sochu nášho osloboditeľa,“ informuje portál cz.sputniknews.com.

Podobné odstraňovanie sôch sovietskych veliteľov sa deje už dlhšiu dobu v Poľsku. Ruská tlač na to reagovala vyhlásením, že Rusko už nebude garantovať poľské západné hranice. Bude ruská reakcia podobná pri českých hraniciach? České hranice sa úplne obnovili vďaka drvivému víťazstvu Červenej armády. Inak by prichádzala do úvahy len akási dohoda s Nemeckom o ukončení vojny, povedal to aj Winston Churchill.