UHRÍK: EURÓPA BY SA MALA KONEČNE ODPÚTAŤ Z AMERICKÉHO OBOJKU

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Milan Uhrík: Nenávisť a negatívnu atmosféru voči nám šíria novinári, politici a aktivisti, ktorí nemajú radi Slovensko a milujú zahraničné peniaze, cudzie záujmy a oligarchov. Táto „sekta“ pravidelne dostáva novinárske ceny na cudzích ambasádach.

Foto ARCHÍV MILANA UHRÍKA
Dátum 05.04.2021

Národná a kresťanská politická scéna nebola takto roztrieštená od vzniku SR ako je dnes. Neobávate sa, že tento váš odchod prispeje k triešteniu národných strán?​

Áno, pronárodná scéna je roztrieštená. Nie je to však situácia stará niekoľko dní. Konzervatívne strany sú rozbité už celé roky a celá scéna je dlhodobo v patovej situácii. Nie je to však našou vinou, ale vinou tých, ktorí tieto subjekty celé roky viedli a celé roky nedokázali prekročiť svoj tieň a spolupracovať. Kotleba si napríklad nesadne s Dankom, Danko s Harabinom, Harabin s Kotlebom atď. Doslova začarovaný kruh. K tomu je tu kopec mikroskopických subjektov. Lídri týchto strán majú medzi sebou neprekonateľné animozity a prehistorické spory, kvôli ktorým si už nedokážu ani len sadnúť za jeden stôl. Aj my sme boli z toho už frustrovaní a už sme sa na tieto zákopové „občianske vojny“ v konzervatívnom spektre nevládali pozerať. Prevláda tam strašný negativizmus a miestami doslova až nevraživosť. Takéto politické pôsobenie nemá význam, nikdy to k ničomu nepovedie. Z tejto situácie už neexistuje iné východisko, ako to celé vyresetovať a začať prakticky odznova. Nikto z nás neľutuje, že sme sa z toho vyslobodili. Je to ako znovu sa zhlboka nadýchnuť čerstvého horského vzduchu. Sme relatívne mladí ľudia, chceme niečo budovať a chceme dokázať že slušná konzervatívna politika má na Slovensku perspektívu a budúcnosť. Nech sa v neustálych hádkach a konfliktoch zožierajú iní.

Milan Uhrík, líder hnutia REPUBLIKA

 

Politológ Grigorij Mesežnikov o ňom povedal, že spomedzi slovenských politikov v Bruseli patrí k najväčším oponentom protiruského štvania a sankcií. Hovorí, že na toto hodnotenie je hrdý, pretože Rusko ani Bielorusko si zďaleka neidealizuje, ale to čo predvádzajú prozápadní politici v posledných rokoch je neobjektívny hnus. Nedávno poznamenal, že Európa by sa mala konečne odpútať z amerického obojku, obhajovať aj svoje záujmy a nenechať sa zaťahovať do geopolitických štvaníc proti partnerom na Východe.

 

V januári 2021 oznámil, že odchádza z ĽS Naše Slovensko. Rozhodol sa, že nebude bojovať v rámci strany, pretože je to Kotlebova strana. Dnes je lídrom REPUBLIKY, do ktorej s ním odišli Milan Mazurek, Miroslav Suja, Ondrej Ďurica, Eduard Kočiš a Miroslav Urban. Pri tvorbe nového subjektu uviedli, že chcú razantne bojovať za Slovensko, za práva Slovákov a za ich lepšiu životnú úroveň. Zároveň vyhlásili, že budú konať bez zbytočných a nič neriešiacich provokácií, ktoré by ich odsúdili na večnú opozíciu a izoláciu. Držia sa myšlienky, že politika, ktorá nikdy neprinesie reálne výsledky jednoducho nemá zmysel. Preto chcú pracovať tak, aby ani jeden hlas neprepadol. Líder hnutia uviedol, že sú odhodlaní Slovensko zachrániť a vrátiť mu dôstojnosť a postavenie, ktoré mu právom patrí. 

Som presvedčený, že pronárodná a konzervatívna politika sa dá robiť aj v pozitívnom duchu. Nestačí len neznášať a kritizovať všetko naokolo. Treba mať pozitívnu náladu, odvahu a odhodlanosť, špičkový odborný program a udržiavať s ľuďmi také vzťahy, aby sme sa mohli všetci tešiť na ďalší skvelý deň pred nami. Do REPUBLIKY sa už teraz hlásia stovky ľudí z celého konzervatívneho spektra. Ľudia, ktorí doposiaľ nechceli vstúpiť do žiadnej z existujúcich strán, ale aj ľudia, ktorí sa v existujúcich stranách sklamali. Nejdem nikomu z nich nič vyčítať. Sústredím sa na to, čo nás spája – láska k Slovensku a úcta k slušnosti a tradičným hodnotám. Som presvedčený, že toto je najlepší spôsob ako ľudí spájať.

Často sa aj pred voľbami hovorilo, že národní, sociálni a kresťanskí politici sa nevedia dohodnúť a nikomu sa nepodarilo spojiť ich do jedného celku. Pred ostatnými parlamentnými voľbami sa hovorilo, že by to mohla byť matka politických strán SNS, no nestalo sa tak. Viete si predstaviť, že by ste dokázali komunikovať s predstaviteľmi národných a kresťanských strán?

Vždy som sa so všetkými predstaviteľmi pronárodných strán snažil udržiavať korektné vzťahy. Môžeme si konkurovať v aktivite a kvalite, ale nepovažujem ich za oponentov. Našimi oponentmi sú liberáli a progresívci. Práve vďaka tomu, že sa s našimi partermi snažím udržiavať profesionálne a korektné vzťahy, si ako jeden z mála dokážem sadnúť za stôl prakticky so všetkými predstaviteľmi konzervatívnych strán – od tých najradikálnejších až po tie najumiernenejšie. V komunikácii nevidím problém. Na spoluprácu však treba vždy dvoch. Verím, že sa nám podarí preklenúť rozdiely a nájsť spôsob, aby v budúcnosti ani jeden pronárodný hlas neprepadol a nezostal mimo parlamentu. Veríme, že naši potenciálni partneri budú mať podobnú odvahu. Keď sa niečo robí tímovo, dosiahne sa viac. 

ĽSNS často nazývali extrémistami, či fašistami, o vás sa hovorí, že budete light fašisti. Neobávate sa politickej izolácie?

Nie, izolácie sa neobávame. Veď doposiaľ s nami rezolútne odmietli spoluprácu len liberáli, s ktorými by sme do vlády aj tak nešli. Ostatné strany sa vyjadrujú zdržanlivo, resp. neutrálne. A to sme doposiaľ predstavili len ľudí prichádzajúcich takmer výlučne z ĽSNS, čiže tých tzv. „extrémistov“. Keď začneme postupne predstavovať ďalších, ktorí sa pridali z iných pronárodných strán, tak sa náš koaličný potenciál môže už len zväčšovať. Čo sa týka mediálnej izolácie v mainstreame, tak to budeme musieť prežiť. V zásade sú len tri možnosti, ako sa dostať do mainstreamových médií. Prvá možnosť je podvoliť sa názorom liberálnych novinárov a nechať si od nich diktovať, čo máme robiť. Druhá možnosť je upísať sa oligarchom a korporáciám, ktoré tieto médiá vlastnia. A tretia možnosť je získať taký politický vplyv, že nás už jednoducho nebudú môcť ignorovať. Upísať sa nikomu nechceme, takže nám zostáva len tretia možnosť – vybojovať si ten masmediálny priestor politickou aktivitou. Z tých nálepiek, ktoré nám dávajú si však nič nerobíme. Určite nás budú niektorí aj naďalej označovať za kadečo a kadekoho. Dnes je prakticky nemožné naozaj bojovať za vlastných občanov a zároveň sa vyhnúť nejakej nenávistnej nálepke. Nenávisť a negatívnu atmosféru voči nám šíria novinári, politici a aktivisti, ktorí nemajú radi Slovensko a milujú zahraničné peniaze, cudzie záujmy a oligarchov. Táto „sekta“ pravidelne dostáva novinárske ceny na cudzích ambasádach; zakladá politické strany (Progresívne Slovensko), vraj dôveryhodné médiá (Denník N), rôzne weby a mimovládky za peniaze nielen eseťáckych a penťáckych boháčov; robí promo „svojim ľuďom“ (ako dnes Čekanovi, ktorý sa pridal k predvolebnej kampani PS); a navštevuje stáže a študijné pobyty na Západe. Potom sa jej členovia vrátia späť na Slovensko s určitým svetonázorom, pohŕdajú našimi tradíciami a ľuďmi, nadávajú im akí sú „zaostalí“, chcú ich „vymazávať zo života“ a mávajú im dúhovými zástavami do tváre. Týmto doslova protislovenským hejterom prichádzajú dotácie z Bruselu, zahraničných ministerstiev, Nadácie otvorenej spoločnosti alebo Nórskych fondov, aby tu robili diskreditačné kampane proti konkrétnym subjektom, ktoré by mohli kaziť plány ich mecenášov. Je to odporné kolaborantstvo.

Ako chcete presvedčiť voliča, prečo by si mali vybrať vás a nie Kotlebovcov alebo SNS?

Z bývalého pôsobiska sme odchádzali s pocitom, že bol dosiahnutý strop a za daného nastavenia vo vnútri strany jednoducho nebolo možné presadiť konštruktívny posun k lepšiemu. Preto sme sa vydali vlastnou cestou.  SNS je výrazný pojem vo vlasteneckom priestore. Stále však nedokážem pochopiť, ako si tento konzervatívny kolektív dokázal vybrať do čela osoby, ktoré túto značku absolútne odpísali. Škandály, nenaplnené sľuby, nákup amerických stíhačiek, korupčné kauzy na školstve či dokonca neschopnosť lídra zrozumiteľne sa vyjadrovať. A napriek tomu všetkému, napriek obrovskému prepadáku vo voľbách, sa tam nič nemení? Tomu nerozumie nikto. REPUBLIKA prichádza ako zlatá stredná cesta a možnosť pre každého, kto zmýšľa konzervatívne a má rád Slovensko. Rozhodli sme sa preniesť ponad staré spory a kontroverzné témy, ktoré ľudí na tisíc spôsobov rozdeľujú, ale vôbec neprispievajú k riešeniu problémov súčasného sveta. Ako som už spomenul, o tom nech sa donekonečna hašteria a zožierajú druhí - tí čo nemajú iné starosti. Naša vízia je jasná a pozitívna, a za touto víziou odhodlane kráčame.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.