UHRÍK: PADAJÚCA VLÁDA SPUSTILA RABOVAČKU

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Milan Uhrík: V celej korona kríze ide hlavne o politiku, boj o moc a nechutný biznis so zdravím a strachom. Referendum je jedna z mála zachovaných metód priamej demokracie. Bude však potrebný intenzívny verejný tlak, aby Zuzana Čaputová a populistické „sľubotechny“ dodržali slovo, že s demokraciou a referendom nemajú problém.

Foto ARCHÍV EXTRA PLUS
Dátum 02.10.2021

Horúcu politickú jeseň ste začali symbolicky v Deň Ústavy SR v Košiciach protestným zhromaždením. Ako s odstupom času vnímate toto stretnutie?

Nemohli sme si vybrať lepší termín ako 1. september – Deň Ústavy SR, keďže dnes sú nielen Ústava SR, ale aj zákony, individuálne a ľudské práva pošliapavané a nahradzované vyhláškami hygienika a lobistov z ministerstva zdravotníctva. Práva nás občanov sú porušované najhorším spôsobom a osobami, ktoré nemajú inteligenciu ani schopnosti, aby vôbec viedli školský výlet, nie celú spoločnosť. V Košiciach Slováci povstali a odkázali vláde aj prezidentke, že sú hanbou a sklamaním národa. Sklamaním sú aj masmédiá, ktoré zámerne znižujú počty účastníkov, hoci do Košíc prišlo minimálne 10-tisíc občanov. Cieľom nášho protestu bolo ukázať, že aj Košice a východné Slovensko sú Slovenská republika. Že aj tu žijú slušní a pracovití ľudia, ktorí majú už po krk tej vládnej neschopnosti a nezmyselných obmedzení. Veľmi nám záleží na tom, aby sme boli v kontakte s ľuďmi a robili politiku, ktorá bude prospešná pre ľudí na celom Slovensku, nielen pre tých, čo žijú v Bratislave. Akcia v Košiciach bola slušná, so silným odkazom a atmosférou. Treba však pokračovať dovtedy, kým táto neschopná vláda neodíde na politické smetisko dejín, kam patrí. Ak niekto tvrdí, že protestmi sa nič nezmení, tak je na omyle. Protestovať a bojovať za slobodu má význam vždy.

Milan Uhrík - predseda hnutia Republika

 

Pochádza z Nových Zámkov, vyrastal v Nitre a tento rok v decembri oslávi 37 rokov. Študoval priemyselnú informatiku na Ústave riadenia a priemyselnej informatiky FEI STU v Bratislave, kde dostal cenu dekana a cenu IEEE. V roku 2007 absolvoval stáž na fakulte metalurgie a chémie na univerzite v srbskom Belehrade. O rok neskôr stážoval na Univerzite technológie, obchodu a dizajnu v nemeckom Wismare. V roku 2009 skončil inžinierske štúdium na Ústave riadenia a priemyselnej informatiky FEI STU v Bratislave v študijnom programe kybernetika. Súbežne študoval na Ústave manažmentu STU v Bratislave svetovú ekonomiku, finančný manažment a podnikové hospodárstvo. Doktorandské štúdium skončil v roku 2012 na Ústave energetiky a aplikovanej elektrotechniky FEI STU v Bratislave. Na svojom konte má viac ako štyridsať vedeckých a odborných publikácií. Pracoval ako investičný analytik vo švajčiarskom Zürichu pre spoločnosť Holcim Group Support. Pôsobil na STU v Bratislave ako manažér projektov z fondov EÚ, neskôr bol vysokoškolským pedagógom na STU v Bratislave. Dnes je poslancom EP a predsedom hnutia REPUBLIKA, ktoré sa podľa volebných prieskumov pohybuje na hranici šesť až osem percent. Hovorí, že silnejú každým dňom a budujú stranícke štruktúry v rámci celého Slovenska. Chcú byť stranou regiónov a nie kaviarní. Vyznáva hodnoty tradičnej rodiny, je ženatý a je otcom dvoch detí, ktoré mu robia veľkú radosť. Vo voľnom čase sa zaoberá filozofiou, psychológiou, ekonómiou a venuje sa bojovým športom. Milan Uhrík.

Robert Fico v ten istý deň oznámil, že sa pokúsia opätovne zbierať podpisy za vyhlásenie nového referenda o predčasných voľbách, ktoré prezidentka SR zmarila. Pridáte sa k tejto iniciatíve?

Referendum je jedna z mála zachovaných metód priamej demokracie. REPUBLIKA bude všetkými dostupnými nástrojmi pôsobiť, aby sa uskutočnilo a aby občania mohli slobodne vyjadriť svoj názor. Bude však potrebný intenzívny verejný tlak, aby Zuzana Čaputová a populistické „sľubotechny“ dodržali slovo, že s demokraciou a referendom nemajú problém. Aby vládni poslanci hlasovali čo najskôr za potrebné zmeny. Nech sa už nezaoberajú sami sebou a sedením na stoličkách, na ktorých ich občan nechce. Musia pochopiť, že ich vláda je nepopulárna a neprijateľná pre drvivú väčšinu národa.

V Bratislave boli demonštrácie ostrejšie ako v Košiciach, kde zasahovala polícia, ktorá použila na demonštrantov gumové projektily, vodné delá a slzný plyn. Považujete tento zásah za adekvátny?

Vždy sme preferovali zásadu razantných a slušných protestov v rámci zákona, ktoré nepôjdu proti nevinným ľuďom, a ktoré nebudú dávať zbytočný dôvod na zásah štátnej moci. Tá sa dnes neštíti použiť voči krajanom tvrdú silu ani policajných provokatérov. Spôsobovať ženám zranenia hlavy a strieľať z jedného metra gumovým projektilom do krku človeka je niečo neakceptovateľné a mala by za to byť vyvodená zodpovednosť. Igor Matovič pri obhajobe západom financovaných protestov v Bielorusku povedal: „Policajti, ktorí použijú proti vlastným občanom vodné delo, gumové projektily a slzný plyn, si zaslúžia najvyššie tresty a ich vrcholní predstavitelia tak isto.“ Ja by som len dodal: „Presne tak, pán Matovič, za svoju vládu tyranie sa aj vy raz budete zodpovedať.“

Vláda má dostatok hlasov a môže sa zdať, že zmena je takmer nemožná skôr ako v roku 2024. Ako s tým budete bojovať?

Je to stav, ktorý môžeme vidieť vo väčšine okolitých štátov. Keď vlády plnia bruselské alebo washingtonské predstavy o reformách, fungovaní spoločnosti, dohadzovaní kšeftov a výdavkoch, aktivistickí novinári sa vždy postavia na ich podporu, poskytnú im priestor a pozitívne PR. Logickým následkom je, že rozumný, vlastenecký a konzervatívny hlas, ktorý tieto kroky prirodzene vníma ako nesprávne, dostane mediálny priestor, ktorý je menší a skôr negatívny. Z toho si však netreba nič robiť, ľudia nie sú hlúpi a ich dôvera v mainstreamové masmédiá dlhodobo rapídne klesá. Jediné, čo má význam, je vytrvalá práca a konštruktívna pozitívna vízia. Preto REPUBLIKA bude všetkými možnými a zákonnými spôsobmi intenzívne pracovať na tom, aby vládnych niktošov vyhnala a prišla s ponukou, ktorá Slovensku vráti stabilitu, prirodzený poriadok a vytvorí pre ľudí podmienky na dôstojný a šťastný život. 

Koalícia za necelé dva roky priviedla SR na kolená. Je to ich neschopnosťou, alebo majú iný cieľ?

Túto otázku som si kládol viackrát. Môže byť niekto taký neschopný? Alebo to len hrá a niekomu slúži? Pri hlbšom zamyslení však nemusí byť presná odpoveď dôležitá, keďže výsledok je rovnaký. Totálna likvidácia hospodárstva, malých podnikov a prosperity rodín, menších komunít a strednej triedy poslúži len zahraničnému biznisu, ktorý nás rád skúpi za drobné. Za iných okolností by musel investovať oveľa viac. Čo sa teda deje? Zarobí Matovič, vládna junta, okolitá byrokracia, pomocníci, spriaznené firmy. Farmaceutické korporácie si pripíšu miliardy; vojenskopriemyselný komplex dostane zákazky od Naďa; nadnárodné reťazce skúpia slovenské siete; energetiku dá Sulík Nemcom; Budaj odovzdá lesy, pitnú vodu atď. Deväťdesiat percent z vládnych funkcionárov vie, že sú tam naposledy. Že už nikdy nebudú poslancami, ministrami, premiérom. Medzi bežných ľudí sa už taktiež nebudú môcť vrátiť. Tak stratili zábrany a spustili rabovačku, aká tu ešte nebola.

Koaličná strana Za ľudí sa rozpadla v priamom prenose a značná časť prešla k liberálom, aj s ministerkou Kolíkovou. Zmenia sa pomery v rámci koalície?

Za ľudí boli od začiatku odsúdení na zánik. Pozemkový podvodník Kiska dostal zrejme úlohu, aby ešte vyťažil zo svojej zotrvačnej popularity a vytiahol nejakých liberálov do politiky. Dostal tam dezorientovanú Remišovú alebo LGBTI aktivistku Kolíkovú, ktorej vo väzbe zomrel významný človek. A hoci štát má byť zodpovedný za životy osôb počas ich väzby, politické pozadie ju podržalo vo funkcii. A je možné, že ju podrží opäť. Tejto vláde nejde o žiadne hodnoty, len o seba. Ťažko odhadnúť, ako sa bude situácia vo vládnej koalícii vyvíjať ďalej. Žijú v permanentnej vládnej kríze a Slovensko trpí ako nikdy doposiaľ. Deväťdesiat percent personálu zo súčasnej koalície tam nemá čo robiť a nevie dať ľuďom absolútne nič. Aj ľudia, ktorí sú dlhodobo zamestnaní v štátnej správe, sa nestačia čudovať, aká politická (ne)kultúra a neschopnosť vošla do vládnych budov. Odhalili sme tunelovanie štátnej zdravotnej poisťovne pod taktovkou OĽaNO, státisíce eur na mimoriadnych odmenách, desaťtisícové zlaté padáky, rodinkárstvo a obsadzovanie vedúcich pozícií ľuďmi bez vzdelania a praxe. Toto tunelovanie sa musí definitívne skončiť a každá nelegálna činnosť vládnych papalášov sa raz musí odraziť v spravodlivom treste.

Vláda sa čoraz viac snaží tlačiť občanov do očkovania, dokonca aj deti od piatich rokov. Aký máte postoj k týmto nátlakovým akciám vlády na občanov?

Ak vláda bude chcieť Slovensko opäť zavrieť a lynčovať nezmyslami, tak dôvod si vždy nájde a čísla vyfabrikuje. Je to podobný princíp ako pri covid semafore, ktorý navrhli tak, že aj najmenší prírastok pozitívne testovaných (pozor, nie chorých) už tvrdo sprísňuje podmienky. A potom sa vyhovárajú, že to nie oni, to ten automat. Je to zákerne sofistikované. Ale nezabúdajme na to, kto je autorom toho covid strachomatu, komu slúži a proti komu je namierený. Dlhodobo hovorím, že o vírus tu už dávno nejde. O obavy z vírusu išlo možno v marci – apríli 2020, keď sme objektívne nevedeli, čo je vo veci. Pamätáte si na tie videá, ako padali mŕtvi ľudia na uliciach v Číne a ako vojenské autá nestíhali odvážať mŕtvych v Taliansku? Vtedy, v danom čase obmedzených znalostí, bola istá opatrnosť namieste. Odvtedy sa však stav znalostí značne posunul, mnoho vecí sa vyjasnilo a už dávno je zrejmé, že v celej korona kríze ide hlavne o politiku, boj o moc a nechutný biznis so zdravím a strachom. Vládam táto globálna atmosféra strachu vyhovuje. Môžu sa zadlžovať a robiť nekontrolovaný biznis v miliardových sumách, ktoré by im predtým nikto nikdy neschválil. Najbohatší raketovo bohatnú, chudobní sa boja o zdravie a život. Táto kríza elitám vyhovuje a budú ju naťahovať, pokiaľ im to ľudia dovolia. Čo sa týka očkovania maloletých, tak náš názor vyjadruje naša bilbordová kampaň s názvom Ruky preč od našich detí! Náš postoj je dlhodobo konzistentný a jasný: dobrovoľnosť v očkovaní, žiadne delenie ľudí na dve kategórie, žiadne obmedzovanie prístupu k službám a potrebám, ale najmä čo najrýchlejší návrat k normálnemu životu.

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.