UHRÍK: SLOVENSKO NEBUDE ROBIŤ AMERIČANOM BARANIDLO PROTI RUSOM!

Milan Uhrík: Američania nám ponúkajú peniaze na opravu letísk a časom sa staneme bojiskom pre US Army. Rozložia si tu sklady, zbrane, rakety. A keď bude konflikt, bude sa bojovať a zomierať u nás, nie u nich.

Foto archív milana uhríka
Dátum 22.12.2021

Predseda strany Republika a europoslanec Milan Uhrík poskytol webovému portálu Sputnik rozhovor na tému globálnej politickej situácie a pripravovanej zmluve medzi Slovenskom a USA na užívanie letísk Sliač a Kuchyňa americkou armádou. „V podstate ide o podobnú dohodu o rozmiestnení americkej armády na území Slovenska, akú chcela presadiť ešte predchádzajúca vláda Roberta Fica. Vtedy sme tomu dokázali zabrániť najmä vďaka silnému opozičnému tlaku a aj vďaka spolupráci niektorých členov SNS. Veľmi intenzívne sa v tejto veci angažoval napríklad zosnulý pán poslanec Paška, s ktorým som bol kvôli tomu aj na spoločnom stretnutí na Ministerstve obrany SR. Návrh tejto dohody je pre Slovenskú republiku absolútne neakceptovateľný. Ak si túto dohodu prečítate, zistíte, že je úplne nevyvážená. Teda v súvislosti s Američanmi sa v nej hovorí najmä o ich právach a v súvislosti so Slovákmi takmer výlučne o ich povinnostiach. Ak slovenská vláda túto dohodu akceptuje, tak de facto odovzdá Slovensko americkej armáde svoje územie. Budeme ich vazalmi a staneme sa terčom pre množstvo ich neprajníkov vo svete. Staneme sa súčasťou ich konfliktnej zahraničnej politiky. Ak niekam americká armáda príde, tak odtiaľ už nikdy dobrovoľne a v mieri neodíde. To v žiadnom prípade nesmieme dopustiť,“ tvrdí Uhrík v rozhovore.

Podľa návrhu zmluvy, ktorý majú dnes pod palcom dvaja proamericky naladení ministri Korčok s Naď, by sme prakticky odovzdali správu dvoch letísk Sliač a Kuchyňa vojskám USA. Uhrík tvrdí, že ponúkaných 110 miliónov dolárov na rekonštrukcie oboch letísk nie je adekvátne zadosťučinenie pre Slovensko za 10 rokov prítomnosti cudzích vojsk na našom území.

„Veď to je smiešne! 110 miliónov dolárov za 10 a viac rokov americkej vojenskej prítomnosti? To je 11 miliónov ročne. Ak to porovnáme s rozpočtom Ministerstva obrany (cca 1,2 miliardy eur ročne), tak je to 0,8 % rozpočtu obrany SR. To je podobné, ako keby ste prenajali svoj rodinný dom nejakým ozbrojencom za 5 eur mesačne a ešte sa svojej rodine chválili, že ako výhodne ste to vymysleli. Nie, našu suverenitu a nezávislosť nemôžeme predať. Ani za 110 miliónov, ani za 110 miliárd. Lebo tí, čo nám tie peniaze ponúkajú veľmi dobre vedia, že je to pre nich výhodné a že na tom časom získajú oveľa viac. Staneme sa bojiskom pre US Army. Rozložia si tu sklady, zbrane, rakety. A keď bude konflikt, bude sa bojovať a zomierať u nás, nie u nich. Okrem toho, budú nás mať pod neustálym dohľadom a vojenskou kontrolou. Kedykoľvek bude treba, budú môcť nasadiť vojsko na „ochranu demokracie“ a výmenu vlády,“ hovorí.

Uhrík v rozhovore kritizuje aj vlnu protiruskej rétoriky a mediálne vyvolávanie strachu z prítomnosti ruských vojakov na vlastnom území. „Mnohí politici si z protiruského štvania urobili doslova politické živobytie. Nevyhnutne potrebujú hľadať nepriateľa na obhájenie svojej politickej existencie a na obhájenie permanentnej prítomnosti americkej armády v Európe, ktorá tu v 21. storočí naozaj nemá čo hľadať. Ak nepriateľ neexistuje, tak si ho vymyslia. V prípade Ukrajiny vidíme, ako je jej pôvodný neutrálny štatút systematicky spochybňovaný snahou o rozširovanie NATO pod maskou poskytovania podpory Kyjevu proti údajnej ruskej invázii. Z pohľadu Moskvy je to prirodzene červená čiara. Európania aj Slováci musia pochopiť, že bez dobrých vzťahov s Ruskom pokoj v Európe nikdy nebude a že tu nie sme na to, aby sme robili baranidlo USA proti Rusom,“ dodal na záver.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.