UKRAJINA OSTRO KRITIZUJE BULHARSKÉHO PREZIDENTA ZA TO, ŽE OZNAČIL KRYM ZA ÚZEMIE RUSKA

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom stanovisku zdôraznilo, že "slová úradujúceho bulharského prezidenta neprispievajú k rozvoju dobrých susedských vzťahov medzi Ukrajinou a Bulharskom a sú v ostrom rozpore s oficiálnym postojom Sofie, ktorá podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznávaných hraníc. 

Foto SITA/AP
Dátum 19.11.2021

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí si v piatok predvolalo bulharského veľvyslanca v Kyjeve, aby mu tlmočilo protest proti výroku bulharského prezidenta Rumena Radeva, ktorý označil Krym za územie Ruskej federácie.
      
Ako informovala agentúra Interfax, ukrajinská strana považuje Radevov výrok, ktorý zaznel v rámci televíznej predvolebnej debaty, za nekorektný a neprípustný a očakáva, že prezident svoje slová vysvetlí. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom stanovisku zdôraznilo, že "slová úradujúceho bulharského prezidenta neprispievajú k rozvoju dobrých susedských vzťahov medzi Ukrajinou a Bulharskom a sú v ostrom rozpore s oficiálnym postojom Sofie, ktorá podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznávaných hraníc. Bulharský veľvyslanec Kostadin Kodžabašev ubezpečil, že nemenné stanovisko bulharskej diplomacie, ktorá podporuje územnú celistvosť Ukrajiny, Krymský polostrov považuje za integrálnu súčasť ukrajinského územia a podporuje snahy o jeho deokupáciu. Agentúra Interfax pripomenula, že bulharský prezident Radev počas TV diskusie označil Krym za ruské územie a sankcie uvalené Západom voči Rusku v reakcii na jeho pripojenie k subjektom Ruskej federácie označil za neúčinné.
      
Podľa agentúry RIA Novosti názory používateľov internetu na Radevov výrok sa rôznia: časť z nich jeho slová pobúrili, iní - podľa RIA Novosti "väčšina" - s prezidentom súhlasili, pričom sa odvolali na dejiny Krymu. V roku 1991, po rozpade ZSSR, Krym zostal súčasťou Ukrajiny ako autonómna republika. V marci 2014 sa na základe sporného referenda stal subjektom Ruskej federácie. Ukrajina momentálne označuje Krymský polostrov za svoje dočasne okupované územie. Krajiny Európskej únie a USA považuje konanie Ruska vo vzťahu ku Krymu za anexiu a v reakcii na ňu uvalili sankcie na stovky firiem, politikov a podnikateľov. Rusko naďalej vyhlasuje, že otázka Krymu je navždy uzavretá a že polostrov patrí Ruskej federácii.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.