UKRAJINA VYHLÁSILA KVÔLI HROZBE ÚTOKU VÝNIMOČNÝ STAV

Výnimočný stav bude od polnoci zavedený na celom území Ukrajiny okrem Doneckej a Luhanskej oblasti, v ktorých už platí od roku 2014. Na Ukrajine je možné vyhlásiť výnimočný stav na 30 dní a v niektorých oblastiach až na 60 dní. Ak to bude potrebné, výnimočný stav môže neskôr o najviac 30 dní predĺžiť ukrajinský prezident.

Foto SITA/AP
Dátum 23.02.2022

Ukrajinský parlament schválil v stredu v súvislosti s hrozbou útoku zo strany Ruska celoštátny výnimočný stav. Platiť začne od polnoci zo stredy na štvrtok miestneho času (23.00 h SEČ) a potrvá 30 dní. TASR informuje na základe správy agentúry AP.
      
Parlament tak hlasovaním odobril dekrét ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, čím umožnil vyhlásenie výnimočného stavu. Za dekrét hlasovalo 335 poslancov, na schválenie bolo potrebných 226 hlasov. Výnimočný stav umožňuje úradom obmedziť pohyb či zakázať demonštrácie "v záujme národnej bezpečnosti a verejného poriadku" a prípadne zaviesť aj ďalšie reštrikcie.
      
Výnimočný stav bude od polnoci zavedený na celom území Ukrajiny okrem Doneckej a Luhanskej oblasti, v ktorých už platí od roku 2014. Na Ukrajine je možné vyhlásiť výnimočný stav na 30 dní a v niektorých oblastiach až na 60 dní. Ak to bude potrebné, výnimočný stav môže neskôr o najviac 30 dní predĺžiť ukrajinský prezident, píše Ukrinform.

 

Tento článok je obsahom pre predplatiteľov.

 

Pridajte sa k predplatiteľom

Ste predplatiteľom?

Prihláste sa

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.