UKRAJINIZÁCIA EURÓPY

Eduard Chmelár: Kyjev sa stal obeťou americkej geopolitickej hry. Už to bolo povedané ikskrát, ale keďže propaganda sa tiež činí, treba to zopakovať: skúste zaparkovať ruskú vojenskú základňu v Mexiku na hraniciach s USA a rátajte minúty, ako USA zareagujú.

Foto SITA/AP
Dátum 14.05.2022

Politológ Eduard Chmelár sa v statuse na svojom facebookovom profile vyjadril k aktuálnym udalostiam na Ukrajine. Všíma si odklon našich médií od otvorenosti komunikácie a silnejúcu propagandu. Zároveň kritizuje príliš jednostranne zameraný pohľad politikov na situáciu u našich východných susedov. Podľa neho totiž v skutočnosti to, čo dlhodobo robíme, nie je europeizácia Ukrajiny, ale ukrajinizácia Európy.

Čistá propaganda

Súčasná vládna moc dlhodobo používa proti svojim oponentom jednu propagandistickú taktiku: usiluje sa pod najrozličnejšími zámienkami zavrávať nepríjemné otázky. Vymysleli si na to úplne smiešny termín „whataboutizmus“, ktorý si už prekladajú ako „ačohentizmus“. Prirodzene, nenájdete ho v žiadnej odbornej literatúre, lebo to nie je pojem odborný, ale propagandistický. Ak označuje taktiku, keď sa niekto pokúša zdiskreditovať pozíciu oponenta jeho obvinením z pokrytectva bez toho, aby priamo vyvrátil jeho argument, vtedy ho do určitej miery možno považovať za súčasť tzv. logického klamu (tvrdenia porušujúceho zásady logického dôkazu). Problém je v tom, že proamerickí aktivisti zneužívajú tento termín na umlčanie každého, kto uvažuje v súvislostiach, kladie im nepríjemné otázky, na ktoré nevedia alebo nechcú odpovedať a predovšetkým – usvedčuje ich z nepoctivosti a dvojakého metra. Vyčítať niekomu, že upozorňuje na súvislosti, je trápny samoúčelný nezmysel – napokon, oni sami ten svoj „whataboutizmus“ radi používajú, keď odkláňajú pozornosť od prešľapov súčasnej vlády vyratúvaním pochybení Ficových vlád alebo keď pri upozornení na stovky vojenských základní USA po celom svete musia použiť obe ruky, aby spočítali všetky ruské základne... Škoda reči, ale nedajte sa tým obalamutiť.

Preto nesmieme rezignovať na kladenie správnych otázok. V žurnalistike sú otázky dôležitejšie ako odpovede. Novinár totiž nemá byť zvestovateľom pravdy, ale strážcom otvorenosti komunikácie. Jeho úlohou nie je hovoriť ľuďom, čo si majú myslieť, ale dodať im všestranné a neskreslené informácie, ktoré umožnia bežným ľuďom utvoriť si na ich základe relevantný názor. Informovanosť je preto demokratická disciplína. Problém našich novinárov je práve v tom, že sa nevedia pýtať. A to, čo vychádza z našich médií, až príliš často nie je žurnalistika, ale čistá propaganda.

V začarovanom kruhu

Odhaľovanie súvislostí je jedným z hlavných cieľov poznávania. Úlohou politickej propagandy je zabrániť vám v tomto poznaní. Preto ich tak rozčuľuje, keď obnažujete ich zlé svedomie. S vlajočkármi (ako nazývam tých, ktorí sa umiestnením ukrajinskej vlajky do svojej profilovky akoby zaklínajú a chránia pred kritickým myslením, pričom agresívne napádajú každého, kto odmieta ich propagandistické rituály) sa zhodujem v jednej podstatnej veci: ruské vojská nemajú na Ukrajine čo robiť. Keby v rozpore so všetkými medzinárodnými normami neprepadli suverénny štát, nevznikali by všetky súčasné problémy ani pochybnosti. Bodka. Toto je alfa a omega všetkého. Lenže ak sa budeme brániť otváraniu otázok, ktoré s tým súvisia, budeme sa neustále pohybovať v začarovanom kruhu. Práve na to tak apeluje dosiaľ nevypočutý a nepochopený pápež František, ktorý zdôrazňuje, že každá vojna sa rodí z nespravodlivosti, že žijeme aj mimo priamej vojny vo vojnových schémach, že dosiaľ nie sme schopní myslieť v inej schéme a že ľudstvo potrebuje generálnu rekonštrukciu svojich štruktúr. Jeho postoj mi je zo všetkých aktérov najbližší.

Pozrime sa však, ako reagujú tí, ktorí sa jeho menom oháňajú najčastejšie. Zuzana Čaputová, ktorá celé mesiace mlčala o najdôležitejších otázkach bezpečnosti a suverenity Slovenskej republiky, dnes dáva aj niekoľko statusov denne, akoby nebola hlavou tohto štátu, ale ukrajinskou aktivistkou. V nedávnom videu s ukrajinskou vlajkou nás všetkých varovala, že „čelíme a budeme čeliť čoraz väčšiemu množstvu klamstiev“, pričom sama sa ich niekoľkokrát dopustila.

Ľahko vyvrátiteľná lož

Zuzana Čaputová klame, keď tvrdí, že toto je „najbrutálnejšia agresia od konca druhej svetovej vojny“. Nechce sa mi veriť, že by bola taká nevzdelaná alebo mala takú krátku pamäť, že zabudla na Kóreu, Vietnam, Afganistan, Irak, Kongo atď., atď., atď. To všetko sú milióny mŕtvych. To, čo sa stalo v ukrajinskej Buči, je strašná neospravedlniteľná ohavnosť, ale neprepadajme demagógii niektorých politikov, že toto robia len barbarské krajiny, nie civilizované. Jeden z najcivilizovanejších národov Európy, Nemci, vymyslel počas druhej svetovej vojny ten najzvrátenejší spôsob priemyselnej likvidácie ľudí. Vzor demokracie našej pani prezidentky, Spojené štáty, spáchali vo vietnamskej dedine My Lai jeden z najohavnejších vojnových zločinov – vyvraždili jej neozbrojených obyvateľov, vyše 500 prevažne žien a detí, niektoré obete znásilnili, mučili, zohavili a znetvorili. Áno, takáto je tvár vojny. Robí zo všetkých ľudí beštie bez ohľadu na ich motiváciu. Neexistujú „spravodlivé vojny“. Naša civilizácia prehliadla, že pápež František ako prvý tento prastarý koncept Aurelia Augustina opustil a odmieta ho. A kým neodmietneme aj my všetci vojnu ako najväčšie zlo – bez výhovoriek a výnimiek – nikdy sa z tohto začarovaného kruhu nedostaneme. Preto je dôležité pripomínať súvislosti. Zuzana Čaputová pozná vinníkov masakru v Buči ešte pred jeho vyšetrením, ale nikdy sa nezaujímala o zverstvá svojich spojencov. Niekoľko takých odhalil Julian Assange, ktorý za to dodnes sedí vo väzení a ktorého sa nikdy nezastala napriek verejným výzvam. Namiesto toho dramatizuje, že čelíme najhoršej vojne, ale to je napriek všetkým hrôzam, ktoré každý deň počúvame z Ukrajiny, ľahko vyvrátiteľná lož. 

Hrozba pre bezpečnosť

Viete, kde je najstrašnejšia vojna súčasnosti? Nie je to Ukrajina, je to Jemen. Vojna, ktorá si vyžiadala už 400-tisíc mŕtvych, v ktorej zomrelo od hladu už viac ako stotisíc detí. Vojna, ktorú vedie arabská koalícia na čele so Saudskou Arábiou – jedným z najkrvavejších režimov na svete, s ktorým táto garnitúra prehlbuje spoluprácu a tohto roku sa chystá otvoriť jeho veľvyslanectvo na Slovensku! Špinavá vojna, v ktorej agresora podporujú Spojené štáty a vyzbrojovali ho nielen Američania, Francúzi a Briti, ale aj my. Výsledok? Ani jedno jediné politické vyhlásenie, ani jedna správa v našich médiách! Tak o čom to všetko oficiálne zdesenie z udalostí na Ukrajine je?

Čaputová tvrdí, že Rusko nikto neohrozoval. Je možné povedať, že Rusko nikto vojensky nenapadol – preto nemalo žiadne právo vniknúť na územie Ukrajiny. Ale povedať, že ho nikto neohrozoval, je vyslovene lož. Už dávno pred vojnou Američania Ukrajincov vyzbrojovali, premiestňovali tam ťažkú techniku, cvičili tisíce ukrajinských vojakov, pripravovali sa na vojnu, a takéto správanie by každý štát na svete – každý jeden – vnímal ako ohrozenie vlastnej bezpečnosti. Už to bolo povedané ikskrát, ale keďže propaganda sa tiež činí, treba to zopakovať: skúste zaparkovať ruskú vojenskú základňu v Mexiku na hraniciach s USA a rátajte minúty, ako USA zareagujú. To vie každý idiot, a tváriť sa, že Rusov nikto neprovokoval, môže len niekto mimoriadne zlomyseľný a zákerný.

Bagatelizovanie banderovcov

Ruská zámienka o „denacifikácii Ukrajiny“ je, samozrejme, falošná, nič také nedáva inému štátu právo robiť poriadky v inom suverénnom štáte. Ale ak Čaputová tvrdí, že pravicový extrémizmus na Ukrajine je marginálny, je to demagógia ako hrom a zámerné podceňovanie rastu fašizmu. Čaputová vlastne dáva slovenským extrémistom návod, že stavať sochy exponentom ľudáckeho režimu je v poriadku, že parlament môže priznať Pohotovostným oddielom Hlinkovej gardy štatút účastníkov odboja, že Tiso by hádam mohol dostať od nej aj titul „Hrdina Slovenska“. Hanba, pani prezidentka, hanba! Toto bagatelizovanie banderovcov je trestuhodné. Ešte žijú pamätníci ich vyčíňania na východnom Slovensku. Keď som v akože „humoristickej“ relácii Ťažký týždeň počul, že banderovci boli „niečo ako SNP“ (žiaľ, ten darebák to myslel vážne), prišlo mi až zle. Je to nielen znevažovanie hrdinov Povstania, na takéto schvaľovanie vojnových zločinov tu predsa ešte stále máme paragrafy. Skúste toto povedať Poliakom, ktorým banderovci vyvraždili viac ako 50-tisíc ľudí. Svinstvo. Nie, na Ukrajine určite nevládne fašizmus, ale je nehanebné, ak sa podceňuje. Ani to, že prezident Zelenskyj je žid, neznamená, že je tam zanedbateľný fašizmus, ale že je tam zanedbateľný antisemitizmus – čo je zásadný rozdiel: stačí sa pozrieť na niektoré fašistické strany v izraelskom parlamente alebo dokonca vo vláde.

Zuzana Čaputová tvrdí, že pomocou Ukrajine pomáhame aj sebe a že slobodná Ukrajina je kľúčová pre bezpečnosť Slovenska. Šíri tak tým naratív, že vraj na Ukrajine sa bojuje aj za Slovensko. Pomáhať slabším, bezbranným a napadnutým je vždy ušľachtilé. Ale vyvodzovať z toho veci, o ktorých hovorí Prezidentský palác, je ťažká demagógia.

Najatí klauni

Ukrajina dnes bojuje za vlastnú nezávislosť, ale nie za Európu. Skorumpovaná Ukrajina so svojimi oligarchickými štruktúrami, nefunkčným štátom, prenasledovaním opozície a potláčaním slobody prejavu nám nemôže byť vzorom. V skutočnosti to, čo dlhodobo robíme, nie je europeizácia Ukrajiny, ale ukrajinizácia Európy. Na rozdiel povedzme od Nórska, ktoré sa nepripojilo k blokovaniu ruských televíznych staníc (tisne sa mi na jazyk, že preto, lebo nie je v EÚ), pretože považuje zákaz médií za väčšiu hrozbu ako domnelú či skutočnú kremeľskú propagandu, na Slovensku sme mieru cenzúry ešte rozšírili nad rámec pokynov Bruselu. Preto súhlasím s bývalým námestníkom českého ministerstva zahraničných vecí profesorom Petrom Drulákom, že dnes sa o demokraciu skutočne bojuje – nie však na Ukrajine, ale kvôli Ukrajine.

To, že Ukrajina bráni svoju vlasť pred agresorom, nám nemôže brániť v tom, aby sme ospravedlňovali jej konanie vo všetkom alebo mlčali, keď Kyjev sám porušuje medzinárodné právo. Denník Washington Post už minulý týždeň potvrdil, že ukrajinskí vojaci naozaj používajú civilistov ako živé štíty tým, že rozmiestňujú protitankové a protilietadlové strely v blízkosti civilných obydlí. Kyjev tvrdí, že nemá inú možnosť, ale Ženevské dohovory takúto taktiku výslovne zakazujú. Aj Human Rights Watch už upozorňuje, že ukrajinská armáda vystavuje civilistov neprijateľnému riziku. O týchto súvislostiach sa však v našich znormalizovaných médiách nehovorí. Ukrajina sa stala obeťou ruského imperializmu, americkej geopolitickej hry a neprezieravosti vlastných štátnych predstaviteľov. Je ukážkou toho, čo sa môže stať v dnešnej dobe so štátom, na ktorého čele nestoja štátnici, ale najatí klauni. Snaha o obmedzovanie diskusie len na prvoplánové tragické udalosti na Ukrajine je snahou o zabránenie tomu, aby si občania všetky tieto súvislosti uvedomovali.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.