UKRAJINSKÉ ALEPPO

Vládna moc v Kyjeve upadá do čoraz väčšieho politického marazmu

Foto TASR/AP
Dátum 28.02.2017

Na konci januára sa rozhoreli nové boje na Donbase, sústredené okolo mesta Avdejevka. Ako to je už v tejto kríze zvykom, z rozpútania bojov sa navzájom obviňovali obe strany – Ukrajina i povstalci. Išlo o najhoršie ozbrojené zrážky v regióne od roku 2014, keď sa bojovalo o donecké letisko. K prestrelkám však vo zvýšenej miere dochádzalo aj na celej línii prímeria od Luhanska do Mariupoľa.

Obe strany nasadili ťažkú delostreleckú techniku, čo viedlo aj k pomerne veľkým stratám na životoch, ale boje mali len pozičný charakter. Tragickou sprievodnou súčasťou bolo aj ostreľovanie obydlí a infraštruktúry, spojené s obeťami na životoch civilistov a veľkými materiálnymi škodami. Po niekoľkých dňoch – aj pod tlakom medzinárodného spoločenstva – sa boje skončili a znovu zavládlo krehké prímerie. Ktovie, na ako dlho.

Za demarkačnou líniou

Kyjev obvinil Moskvu z vedenia hybridnej vojny proti Ukrajine. Nevedel však vysvetliť, ako sa jeho vojaci ocitli východne od stanovenej demarkačnej línie. Petrovi Porošenkovi sa nepodarilo presvedčiť Západ, že za vyostrenie situácie je zodpovedné Rusko, respektíve jeho prezident. Z vojensko-politického hľadiska to, čo sa udialo na mieste bojov, ale aj v širšom kontexte je príliš rozhárané a nevyzerá to na premyslený ruský vstup, ktorým by sa mala zmeniť súčasná situácia na Donbase.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.