UKRAJINSKÉ LIETADLO MOŽNO ZOSTRELILI

Nevylúčil to prezident Volodymyr Zelenskyj

Foto archív
Dátum 10.01.2020

KYJEV 10. januára (TASR/Extra plus) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok nevylúčil možnosť, že ukrajinské lietadlo, ktoré v stredu ráno havarovalo v Iráne, mohlo byť zostrelené raketou. Zdôraznil však, že táto možnosť nebola potvrdená, informovala agentúra AP. "Teória o rakete ešte nebola vylúčená, ale ešte nebola ani potvrdená," napísal v piatok na Facebooku Zelenskyj.

Pri havárii ukrajinského lietadla zahynulo všetkých 176 ľudí na palube. Väčšina cestujúcich smerovala cez Kyjev do Kanady.

Ukrajinský prezident v piatok zopakoval výzvu smerom k "všetkým medzinárodným partnerom" - predovšetkým Spojeným štátom, Británii a Kanade -, aby poskytli kompletné údaje a dôkazy vzťahujúce sa k havárii. Avizoval tiež, že priebeh vyšetrovania tragédie prediskutuje v piatok popoludní s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom.

Západní lídri podľa AP naznačili, že lietadlo mohla v stredu skoro ráno neďaleko medzinárodného letiska v Teheráne neúmyselne zasiahnuť raketa zem-vzduch. Stalo sa tak iba niekoľko hodín po tom, ako Irán podnikol odvetný raketový útok na americké základne v Iraku. Išlo o reakciu na cielené zabitie iránskeho vojenského veliteľa Kásema Solejmáního z 3. januára americkým bezpilotným lietadlom.

Predstavitelia Iránu zavinenie havárie v dôsledku raketového útoku popreli. Pozvali však medzinárodných expertov vrátane zástupcov Ukrajiny, Spojených štátov, Francúzska i Kanady, aby spolupracovali na vyšetrovaní tragédie. Pri havárii ukrajinského dopravného lietadla typu Boeing 737 zahynulo všetkých 176 osôb na palube. Medzi obeťami je 82 Iráncov, 63 Kanaďanov, 11 Ukrajincov (vrátane 9 členov posádky), desať Švédov, štyria Afganci, traja Nemci a traja Briti.