USA OBNOVILI PROGRAM NA SLEDOVANIE AJ NEAMERIČANOV MIMO KRAJINY

Zákon obnovuje program, ktorý umožňuje bez povolenia vláde USA zhromažďovať aj tajnú komunikáciu Neameričanov nachádzajúcich sa mimo krajiny. Americkí predstavitelia uviedli, že tento nástroj na sledovanie, prvýkrát povolený v roku 2008 a odvtedy niekoľkokrát predlžovaný, je životne dôležitý pre marenie teroristických útokov, kyberútokov a zahraničnej špionáže.

Foto SITA/AP
Dátum 21.04.2024

Americký Senát opätovne hlasoval za kľúčový zákon o sledovaní. Zákon pritom takmer prestal platiť. Predchádzali tomu názorové rozdiely o tom, či by Federálny vyšetrovací úrad USA (FBI) mal mať zakázané využívať tento program o údajoch o Američanoch. Legislatívu schválili senátori z oboch politických strán pomerom hlasov 60 k 34 a program sa tým predĺži o dva roky.

Teraz pôjde na stôl prezidentovi USA Joeovi Bidenovi a po jeho podpise sa z neho stane zákon. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan uviedol, že Biden „ho rýchlo podpíše“. „V pravý čas opätovne schvaľujeme tento zákon, krátko pred jeho vypršaním o polnoci,“ povedal líder senátnej väčšiny Chuck Schumer, keď sa 15 minút pred konečným termínom začalo hlasovať. „Celý deň sme sa snažili dosiahnuť prelom a nakoniec sa nám to podarilo,“ dodal.

Americkí predstavitelia uviedli, že tento nástroj na sledovanie, prvýkrát povolený v roku 2008 a odvtedy niekoľkokrát predlžovaný, je životne dôležitý pre marenie teroristických útokov, kyberútokov a zahraničnej špionáže. Takisto poskytuje aj spravodajské informácie, na ktoré sa USA spoliehajú pri špecifických operáciách, ako napríklad pri zabití vodcu al-Káidy Ajmana az-Zawahrího v roku 2022.

Zákon obnovuje program, ktorý umožňuje bez povolenia vláde USA zhromažďovať aj tajnú komunikáciu Neameričanov nachádzajúcich sa mimo krajiny. Opätovné schválenie zákona má za sebou dlhú a hrboľatú cestu. Nakoniec ho však Senát odhlasoval, po mesiacoch sporov medzi obhajcami práva na súkromie a jastrabmi v oblasti národnej bezpečnosti.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.