USA ŽALUJE ČÍNU ZA ŠÍRENIE PANDÉMIE

Generálny prokurátor: Čínska vláda klamala svetu o nebezpečenstve a nákazlivej povahe ochorenia COVID-19, umlčiavala whistleblowerov a robila len málo pre to, aby zastavila šírenie tejto choroby.

Foto Archív
Dátum 22.04.2020

JEFFERSON CITY 22. apríla (TASR/extraplus.sk) - Americký štát Missouri podal v spojitosti s pandémiou nového koronavírusu žalobu na čínsku vládu. Informoval o tom v noci na stredu denník Die Welt.

Generálny prokurátor Eric Schmitt podal žalobu na okresnom súde v Missouri, ktorá čínskych predstaviteľov obviňuje z toho, že svetu vrátane obyvateľov Missouri spôsobili "nenapraviteľné škody", ako chorobu, úmrtia, ľudské utrpenie a hospodárske straty.

"V Missouri sú dosahy vírusu veľmi reálne - tisíce sa nakazili a mnohí zomreli," vyhlásila prokuratúra. Malé podniky okrem toho museli svoje prevádzky zatvoriť, čo mnohým ľuďom spôsobilo ťažkosti uživiť sa.

"Čínska vláda klamala svetu o nebezpečenstve a nákazlivej povahe (ochorenia) COVID-19, umlčiavala whistleblowerov a robila len málo pre to, aby zastavila šírenie tejto choroby," napísala štátna prokuratúra. "Za svoje činy musia prevziať zodpovednosť," dodala.

Prokuratúra požaduje od Číny odškodnenie v nemenovanej sume za smrteľné obete pandémie v Missouri, ako aj za záťaž pre hospodárstvo, ktorú vyvolala aktuálna koronavírusová kríza.
V Missouri zomrelo na následky COVID-19 podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa doposiaľ 215 ľudí.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.